Catherine Ashton w poniedziałek w Polsce

Catherine Ashton w poniedziałek w Polsce
(fot. consilium.europa.eu)
PAP / zylka

Szefowa unijnej dyplomacji i wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej baronessa Catherine Ashton w poniedziałek odwiedzi Polskę - powiedziała we wtorek jej rzeczniczka Maja Kocijancic. Rozmowy na pewno będą dotyczyć unijnej służby dyplomatycznej.

Wizyta Ashton w Polsce na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego była planowana już na kwiecień, ale została odłożona z powodu katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Jak zapowiadał Sikorski, szefowa dyplomacji UE złoży wizytę w Polsce, "by poznać naszą perspektywę dotyczącą polityki UE, a szczególnie wobec wschodnich sąsiadów".

Program wizyty jest finalizowany, ale można oczekiwać, że jednym z tematów spotkań z ministrem Sikorskim będzie tworzona właśnie Europejska Służba Działań Zewnętrznych (ESDZ). Choć ministrowie spraw zagranicznych osiągnęli już wstępne porozumienie co do propozycji Ashton w sprawie struktury ESDZ, to wciąż toczą się konsultacje ze zgłaszającym wiele zastrzeżeń Parlamentem Europejskim.

Zgodnie z porozumieniem ministrów, przy rekrutacji do tego nowego unijnego korpusu dyplomatycznego Ashton będzie się kierować kompetencjami kandydatów, mając jednocześnie na uwadze zapewnienie równowagi geograficznej i równowagi płci. Co roku Ashton ma przedstawiać raport z funkcjonowania ESDZ, w tym właśnie z realizacji równowagi geograficznej.

Przesłuchania kandydatów na najważniejsze stanowiska w ESDZ powinny rozpocząć się jeszcze przed wakacjami. Pragnące zachować anonimowość źródła dyplomatyczne pochodzące z dwóch dużych, starych krajów UE mówiły pod koniec kwietnia, że jedno z najważniejszych stanowisk powinno trafić do Polski. Polska, jak przyznał w marcu premier Donald Tusk, zabiega o ważne stanowisko w ESDZ dla ministra ds. europejskich Mikołaja Dowgielewicza. Silny lobbing prowadzą jednak też Węgrzy.

Ashton, mimo wcześniejszych zapowiedzi, nie wzięła udziału w poniedziałkowym nieformalnym spotkaniu ministerialnym w Sopocie na temat Partnerstwa Wschodniego. Na tym spotkaniu, zorganizowanym w pierwszą rocznicę powołania z inicjatywy Polski i Szwecji Partnerstwa Wschodniego, KE reprezentował komisarz ds. rozszerzenia i polityki sąsiedzkiej Sztefan Fuele.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Catherine Ashton w poniedziałek w Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.