Ateńczycy w kolejce po darmową żywność

Ateńczycy w kolejce po darmową żywność
(fot. zola/flickr.com/CC)
8 lat temu
PAP / psd

Ponad pięć tysięcy ateńczyków całymi godzinami stało w środę w gigantycznej kolejce przed Ministerstwem Rolnictwa, żeby dostać za darmo trochę owoców i warzyw. Dochodziło do kłótni i przepychanek.

Nietypową akcję rozdawania owoców i warzyw zorganizowali w Atenach rolnicy, chcąc w ten sposób zademonstrować, że w obecnych warunkach nie są w stanie wypracowywać zysków. Żądają przede wszystkim obniżki cen paliw.
"Wstyd mi, że tu stoję, ale nie mam już pieniędzy" - powiedziała mediom 72-letnia emerytka. Płace i emerytury obcięto w Grecji w ramach walki z kryzysem zadłużenia. W zamian za ratującą przed bankructwem pomoc finansową UE i Międzynarodowego Funduszu Walutowego kraj ten, szósty rok z rzędu pogrążony w recesji, realizuje rygorystyczne programy oszczędnościowe i reformy, które dla bardzo wielu ludzi oznaczają drastyczne obniżenie standardu życia.
Wielkim problemem jest bezrobocie, sięgające 26 proc. Zasiłki są bezrobotnym wypłacane przez rok. Potem wielu z nich jest zdanych na pomoc organizacji charytatywnych. Szacuje się, że prawie 250 tysiącom ludzi pomaga przetrwać Kościół. Przez kraj przetacza się fala strajków przeciwko rządowym programom oszczędnościowym.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ateńczycy w kolejce po darmową żywność
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.