Australijski minister: musimy być przygotowani do wojny - zagrożenie stanowią Chiny i Rosja

Australijski minister: musimy być przygotowani do wojny - zagrożenie stanowią Chiny i Rosja
Fot. PAP/EPA/JONO SEARLE
PAP/ kb

Jednym sposobem na to, by zachować pokój jest przygotowanie się do wojny i wzmacnianie swojego państwa - ostrzegł minister obrony Australii Peter Dutton, cytowany w poniedziałek przez portal News.com. Dodał, że największe zagrożenie dla pokoju stanowią Chiny i Rosja.

"Musimy być realistami, ludzie tacy jak Hitler i inni nie są tylko wytworem naszej wyobraźni, nie jest też tak, że oni odeszli już do historii (...) teraz mamy do czynienia z prezydentem Putinem, osobą, która chce zabijać kobiety i dzieci. To dzieje się w 2022 roku" - powiedział Dutton w telewizyjnym wywiadzie cytowanym przez portal.

DEON.PL POLECAAustralia o wojnie

Australijski minister obrony dodał, że Chiny kroczą "bardzo przemyślaną ścieżką", a jedynym sposobem na zachowanie pokoju jest "przygotowanie się do wojny i wzmacnianie państwa".

"Żyjemy w czasach bardzo podobnych do lat 30. XX wieku, myślę, że wtedy było wielu ludzi, którzy później żałowali, że nie zabierali głosu znacznie wcześniej" - odpowiedział Dutton na uwagę prowadzącego, zarzucającego mu nazbyt "prowokacyjny" język.

W innym wywiadzie australijski minister obrony ostrzegł, że Chiny mogą przeprowadzić atak z użyciem broni chemicznej na jednego z sojuszników Australii - przypomina News.com. "Musimy być przygotowani na to, co jeszcze rok temu było niewyobrażalne" - podkreślił Dutton.

Tłem wypowiedzi australijskiego ministra jest podpisanie przez położone na południowo-wschodniej Oceanii Wyspy Salomona paktu bezpieczeństwa z Chinami. USA oraz Australia obawiają się wzrostu wpływów ChRL w regionie oraz budowy na Wyspach Salomona bazy chińskiego wojska, co - według australijskiego premiera Scotta Morrisona - byłoby "przekroczeniem czerwonej linii".

W Australii toczy się też kampania wyborcza przed zaplanowanymi na 21 maja wyborami parlamentarnymi. 

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Dobiecki

O czym nie mówi się głośno?

Kto odpowiada za śmierć 150 tysięcy Amerykanów? Komu grozi wojna domowa, a gdzie żyje się jak w więzieniu? Który region świata jest bardziej skomplikowany niż montaż mebli z Ikei?...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Australijski minister: musimy być przygotowani do wojny - zagrożenie stanowią Chiny i Rosja
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.