Będzie zmiana flagi narodowej Nowej Zelandii?

Będzie zmiana flagi narodowej Nowej Zelandii?
(fot. greeddo / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0)
7 lat temu
PAP / mh

Premier Nowej Zelandii John Key zapowiedział w poniedziałek, że chce doprowadzić w przyszłym roku do rozpisania referendum w sprawie zmiany obecnej flagi narodowej, wywodzącej się z czasów, gdy kraj ten był brytyjską kolonią.

"Chciałbym, byśmy zajęli się tą kwestią w 2015 roku. Jestem wielkim zwolennikiem takiej zmiany" - powiedział Key w radiu.
Premier w przeszłości wyrażał opinię, że nowa flaga mogłaby przedstawiać symbol kraju, srebrną paproć, na czarnym tle. Taki nieoficjalny emblemat widnieje obecnie np. na strojach sportowców, w tym kadry narodowej w rugby.
Obecna flaga w lewym górnym rogu ma Union Jacka, czyli flagę państwową Wielkiej Brytanii. Po raz pierwszy została użyta w 1869 roku, a jako oficjalna flaga państwowa Nowej Zelandii funkcjonuje od 1902 roku.
Key przekonuje, że wywodzi się ona z "dawno minionej" ery kolonialnej, a srebrna paproć jest symbolem powszechnie kojarzonym z Nową Zelandią, podobnie jak liść klonowy uważany jest za jeden z symboli Kanady.
Zwolennicy zachowania dotychczasowej flagi argumentują, że to pod nią pokolenia Nowozelandczyków walczyły i umierały, a zastąpienie jej byłoby obraźliwe wobec pamięci o nich. Krytycy wskazują z kolei, że łatwo ją pomylić z flagami innych byłych kolonii, np. z flagą Australii.
Mimo planów dotyczących flagi Key, którego centroprawicowa Partia Narodowa w sobotę po raz trzeci zwyciężyła w wyborach parlamentarnych, jest zwolennikiem utrzymania więzi z brytyjską monarchią.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Będzie zmiana flagi narodowej Nowej Zelandii?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.