Belgia: drugi przypadek eutanazji małoletniego

Belgia: drugi przypadek eutanazji małoletniego
(fot. shutterstock.com)
3 lata temu
KAI / kk

W Belgii poinformowano o drugim już przypadku "aktywnej pomocy w samobójczej śmierci" małoletniego. Belgijski dziennik "Le Soir" doniósł 8 lutego, że już w 2015 roku zastosowano eutanazję wobec niepełnoletniego mieszkańca Walonii.

W pierwszym przypadku "aktywnej pomocy w samobójczej śmierci" nieletniego w Belgii poinformowano 17 września 2016 roku. Uzasadniano to faktem, że 17-latek cierpiał w ostatnim stadium nieuleczalnej choroby. Wiadomość ta wywołała oburzenie i protesty przedstawicieli Kościoła oraz obrońców praw pacjenta w całej Europie.

"Takie postępowanie odbiera dzieciom ich prawo do życia", oświadczył wówczas emerytowany prezes Papieskiej Akademii Życia, kard. Elio Sgreccia . Jego zdaniem, podjęta decyzja jest sprzeczna z odczuciami wszystkich religii, ale także z ludzkim instynktem. To zwłaszcza nieletni potrzebują wsparcia moralnego, psychologicznego i duchowego, stwierdził kard. Sgreccia.

Belgia jest jedynym krajem na świecie, w którym do eutanazji mają prawo nieuleczalnie chore dzieci, jeśli to wyrażą w sposób świadomy. Uchwaloną przez większość parlamentarną ustawę zezwalającą na eutanazję osób niepełnoletnich podpisał w marcu 2014 roku król Belgów Filip I. Zgodnie z tą ustawą, lekarze mają prawo dokonać eutanazji osób poniżej 18. roku życia, które są nieuleczalnie chore i cierpią z powodu silnego bólu, bez perspektyw na polepszenie stanu zdrowia. Taka decyzja musi być zatwierdzona przez rodziców i kilku ekspertów, a młody pacjent musi być świadomy sytuacji i rozumieć, co oznacza eutanazja.

Jest to już drugi przypadek eutanazji nieletniego od chwili wejścia w życie ustawy w 2014 roku. Belgia - obok Holandii - jest pierwszym na świecie krajem, w którym eutanazja dorosłych jest legalna od 2002 roku, a od 2009 roku jest ona też prawnie dozwolona w Luksemburgu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Belgia: drugi przypadek eutanazji małoletniego
Komentarze (3)
WDR .
WDR .
10 lutego 2017, 04:36
Eutanazja dla dzieci to jeden z życiowych sukcesów Guya Verhofstadta, kolegi i powiernika Ryszarda Petru z .Nowoczesnej. A ponieważ pan Ryszard chciałby przenieść, jak sam powiedział, standardy swoich kolegów do Polski, więc jego zwycięstwo (zakładając nieprawdopodobny, ale możliwy scenariusz) skończy się tym samym.
M
Magdalena
9 lutego 2017, 17:15
Już 11 osób pomogło mi w trudnej sytuacji w jakiej się znalazłam. To 11 dusz za które się modlę :) Bardzo dziękuję i proszę - nie przestawajcie pomagać... https://pomagam.pl/noga
20 lutego 2017, 14:47
Postaram się napisać do znajomego z firmy [url]http://wywoz-odpadow.krakow.pl[/url] może też przyłączą się do pomocy.

Skomentuj artykuł

Belgia: drugi przypadek eutanazji małoletniego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.