"Bez Bandery nie byłoby Janukowycza"

"Bez Bandery nie byłoby Janukowycza"
"Władza zmieniała się i będzie się zmieniać. Ważne, byśmy nie zboczyli z drogi demokracji" (fot. PAP/EPA Sergey Dolzhenko)
PAP / zylka

Ukraiński prezydent-elekt Wiktor Janukowycz będzie politykiem uległym wobec Rosji, jednak nie zdecyduje się na podważenie dekretu o uhonorowaniu Stepana Bandery tytułem bohatera Ukrainy – uważa ustępujący szef państwa Wiktor Juszczenko.

– Gdyby nie było Bandery, nie byłoby Janukowycza. Nie zostałby on prezydentem niepodległej Ukrainy. Ten prezent zrobił mu Bandera i miliony ludzi, którzy walczyli o naszą wolność. Bez Bandery perspektywy Janukowycza ograniczałyby się do rangi (rosyjskiego) namiestnika Małorosji – oświadczył Juszczenko.

Słowa te padły we wtorek na konferencji prasowej Juszczenki, podsumowującej pięć lat jego prezydentury. W pierwszej turze wyborów prezydenckich 17 stycznia, w której Juszczenko ubiegał się o reelekcję, uzyskał on niecałe 6 proc. poparcia. Zwycięzcą drugiej tury wyborów 7 lutego został Janukowycz, który 25 lutego uroczyście obejmie najwyższy urząd w państwie.

Bandera był przywódcą jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), której zbrojne ramię, Ukraińska Powstańcza Armia (UPA), obarczana jest odpowiedzialnością za prowadzone od wiosny 1943 roku czystki etniczne ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

Dekret o nadaniu Banderze tytułu Bohatera Ukrainy Juszczenko ogłosił w styczniu. We wtorek ocenił, iż Janukowycz, jako nowy ukraiński prezydent, nie podważy jego decyzji w tej sprawie. – Jestem przekonany, że nikt nie podniesie ręki na ten dekret – podkreślił.

Juszczenko skomentował także wypowiedzi Janukowycza, który dopuścił niedawno możliwość przedłużenia umów o stacjonowaniu na Ukrainie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, oraz zadeklarował gotowość powołania wraz z Rosją konsorcjum międzynarodowego kontrolującego ukraińskie gazociągi.

– To, co mówi Janukowycz, nie jest dla mnie niczym nowym. Smutno mi to słyszeć, jest to dla mnie poniżające. To dyskredytuje nasz naród, gdyż taka polityka jest polityką podległości – oświadczył.

Zdaniem odchodzącego prezydenta przedłużenie obowiązujących do 2017 r. umów dotyczących bazowania na Ukrainie Floty Czarnomorskiej Rosji jest sprzeczne z ukraińskimi interesami.

– Jest to polityka kolonizacji. Robiłem wszystko, by 28 maja 2017 był ostatnim dniem obecności Floty Czarnomorskiej na Ukrainie. Jest ona czynnikiem destabilizacji sytuacji na Ukrainie – powtórzył.

– Problem z konsorcjum gazowym to kwestia tego samego rodzaju. Konsorcjum przyniesie nam straty. Dziś pieniądze z tranzytu gazu idą na nasze emerytury, a jutro pójdą do kieszeni kombinatorów – powiedział.

Wiktor Juszczenko ocenił, że największą zasługą jego kończącej się prezydentury jest demokratyczne przekazanie władzy następcy. – Jestem szczęśliwy, że pokazaliśmy, iż jesteśmy dojrzałym narodem, zdolnym do przeprowadzenia demokratycznych wyborów prezydenckich – oświadczył.

– Ukraina zdała egzamin wyborczy. Należy to uznać. Władza zmieniała się i będzie się zmieniać. Ważne, byśmy nie zboczyli z drogi demokracji – powiedział Juszczenko.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Bez Bandery nie byłoby Janukowycza"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.