Protesty przeciwko rezolucji PE ws. Bandery

PAP / zylka

Ukraińskie organizacje społeczne i polityczne potępiły w poniedziałek rezolucję Parlamentu Europejskiego (PE), w której skrytykowano uhonorowanie przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) Stepana Bandery tytułem Bohatera Ukrainy.

Wskazując, że inicjatorami tego zapisu byli polscy eurodeputowani, Ukraińcy zarzucili Polakom, że ingerują w sprawy wewnętrzne ich państwa i godzą w porozumienie polsko-ukraińskie.

Rezolucją europarlamentu zajmie się wkrótce lwowska rada obwodowa – poinformował w telefonicznej rozmowie jej przewodniczący, Myrosław Senyk.

– Część rezolucji, która mówi o Banderze, nie odpowiada faktom historycznym. Twierdzenie, że współpracował z nazistowskimi Niemcami jest cyniczne. Bandera spędził wojnę w niemieckim obozie w Sachsenhausen, a jego dwaj bracia zginęli w Auschwitz. Znane są też niemieckie rozkazy, nakazujące zniszczenie wrogiego Niemcom ruchu banderowskiego – podkreślił Senyk.

Przeciwko rezolucji PE zaprotestowała lwowska organizacja obecnej w ukraińskim parlamencie partii "Za Ukrainę" (jest ona częścią bloku Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona).

– Przykro nam, że inicjatywa (uchwalenia tego dokumentu) wyszła od przedstawicieli sąsiedniej Polski (w PE). Jako świadomi Ukraińcy uważamy ten krok za ingerencję w sprawy wewnętrzne niepodległego państwa ukraińskiego – czytamy w oświadczeniu partii.

Protest wyraziło również zjednoczenie organizacji społecznych Lwowszczyzny "Ukraińska Alternatywa".

– Rezolucja, która powstała z inicjatywy grupy polskich deputowanych w PE świadczy, iż pewne polskie koła polityczne nie pozbyły się kompleksów imperialnych i kontynuują jednostronne traktowanie historii, niszcząc osiągnięcia porozumienia ukraińsko-polskiego z ostatnich lat  głosi opublikowany w mediach komunikat.

Zdaniem "Ukraińskiej Alternatywy" rezolucję PE poparło działające w nim "lobby rosyjskie" i jest ona "ukłonem w stronę Moskwy".

PE przyjął rezolucję w sprawie Ukrainy w ub. czwartek, w dniu zaprzysiężenia nowego ukraińskiego prezydenta, Wiktora Janukowycza. Europarlament zapewnił w niej, że opowiada się nadal za zacieśnianiem stosunków tego kraju z UE, zarazem domagając się reform i ustabilizowania sceny politycznej.

Jednocześnie, na wniosek największej, chadeckiej frakcji w PE, w rezolucji znalazł się zapis krytykujący decyzję poprzedniego prezydenta Wiktora Juszczenki o uznaniu Bandery za Bohatera Ukrainy. Wskazując, że OUN kolaborowała z nazistowskimi Niemcami, eurodeputowani wezwali Janukowycza do "rozpatrzenia na nowo takich decyzji i potwierdzenia przywiązania do europejskich wartości".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Protesty przeciwko rezolucji PE ws. Bandery
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.