"Białoruś chce dialogu z Unią Europejską"

"Białoruś chce dialogu z Unią Europejską"
Szef białoruskiego MSZ Siarhiej Martynau (fot. belarus.by)
PAP / pz

Minister spraw zagranicznych Białorusi Siarhiej Martynau oświadczył w poniedziałek, że jego kraj nadal opowiada się za kontaktami i dialogiem z Unią Europejską, choć przyznał, że tematyka rozmów "ma czasem ostry charakter" - podała państwowa agencja BiełTA.

- Białoruś była i pozostaje zwolenniczką i kontaktów, i dialogu z Europą, ponieważ jesteśmy przekonani o tym, że wzajemne milczenie i ignorowanie się nie jest drogą do odnalezienia prawdy i osiągnięcia rezultatów - powiedział Martynau.

Zaznaczył, że znajduje się w stałym kontakcie z kolegami z krajów europejskich. - Chociaż tematyka tych kontaktów bywa czasem niełatwa, a niekiedy ma ostry charakter, to te kontakty trwają i to jest właściwe - oświadczył szef białoruskiej dyplomacji.

Stosunki między Brukselą a Mińskiem pogorszyły się po wyborach prezydenckich na Białorusi w grudniu zeszłego roku, kiedy to milicja rozbiła demonstrację opozycji w wieczór wyborczy, kwestionującą zwycięstwo wyborcze prezydenta Alaksandra Łukaszenki. Kiedy do aresztów, a potem przed sądy trafili uczestnicy demonstracji, w tym byli kandydaci na prezydenta, UE odmroziła zawieszone wcześniej sankcje wizowe wobec przedstawicieli władz Białorusi. Później wprowadziła też sankcje wobec trzech białoruskich przedsiębiorstw. UE domaga się od władz białoruskich zwolnienia i rehabilitacji opozycjonistów skazanych po wyborach.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Białoruś chce dialogu z Unią Europejską"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.