Białoruś to nie peryferie, tylko brama do EuroAzji

Białoruś to nie peryferie, tylko brama do EuroAzji
(fot. president.gov.by)
PAP / pz

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka powrócił w piątek do idei integracji Unii Europejskiej z Unią Euroazjatycką, podkreślając, że Białoruś to nie peryferie Europy, tylko brama do "EuroAzji".

- Białoruś to nie peryferie Europy, tylko brama do "EuroAzji", klucz do praktycznej realizacji idei integracji (dwóch) integracji - oświadczył Łukaszenka w Połocku podczas koncertu z okazji 1150. rocznicy powstania tego miasta.

Prezydent Białorusi wyraził przekonanie, że zjednoczenie potencjałów Unii Europejskiej i Unii Euroazjatyckiej pozwoli stworzyć "zupełnie nowe możliwości dynamicznego rozwoju i wszechstronnej współpracy krajów i narodów dwóch kontynentów". - Właśnie we wdrażaniu tej idei widzimy najważniejszą misję i rolę geopolityczną naszego państwa jako ogniwa łączącego - podkreślił.

Łukaszenka wystąpił już z ideą integracji UE i budowanej przez Rosję, Białoruś i Kazachstan Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej w orędziu do narodu wygłoszonym 8 maja.

Powiedział wówczas: "(...)Strategiczna przyszłość polega na tym, że dwa duże sojusze nie powinny być wobec siebie wrogie. Nie powinny dzielić kontynentu, tylko go jednoczyć. Wychodząc z tego założenia, Białoruś występuje z ideą integracji integracji. Jej celem jest utworzenie wspólnej przestrzeni gospodarczej od Lizbony do Władywostoku".

DEON.PL POLECA

W 2010 roku Rosja, Białoruś i Kazachstan utworzyły Unię Celną, a 1 stycznia 2012 powołały do życia Wspólną Przestrzeń Gospodarczą ze swobodnym przepływem towarów, usług, kapitałów i siły roboczej. Prezydenci trzech krajów zapowiedzieli, że najpóźniej w 2015 roku te trzy państwa utworzą Eurazjatycką Unię Gospodarczą, wspólnotę wzorowaną na UE. Pierwszym krokiem na drodze do jej utworzenia było powołanie do życia w listopadzie 2011 roku Eurazjatyckiej Komisji Gospodarczej, ponadnarodowego organu, który będzie koordynować procesy integracyjne między trzema państwami.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Białoruś to nie peryferie, tylko brama do EuroAzji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.