Biały Dom nadal zaniepokojony planami Iranu

PAP / zylka

Stany Zjednoczone i ich zagraniczni partnerzy pozostają zaniepokojeni programem nuklearnym Iranu, choć krokiem pozytywnym będzie uzgodnione w październiku ub. roku przeniesienie nisko wzbogaconego irańskiego uranu za granicę - oświadczył w poniedziałek Biały Dom.

- Iran musi podjąć niezbędne kroki na rzecz zapewnienia wspólnoty międzynarodowej, że jego program nuklearny jest przeznaczony wyłącznie dla celów pokojowych - głosi oświadczenie, jakie wydał rzecznik Białego Domu Robert Gibbs.

Przy mediacji Brazylii i Turcji Teheran zgodził się przenieść część swego nisko wzbogaconego uranu do innych państw, co nawiązuje do wcześniejszego planu ONZ, przewidującego dostarczanie Iranowi paliwa dla elektrowni atomowych w zamian za wstrzymanie pracy jego zakładów wzbogacania.

Iran oświadczył jednak, że nie zamierza rezygnować ze wzbogacania uranu mimo podejrzeń Zachodu, iż ma to służyć uzyskaniu broni jądrowej.

Gibbs wyraził uznanie dla dyplomatycznych wysiłków Turcji i Brazylii, zaznaczając, że ich złożona Iranowi propozycja musi być "w sposób wyraźny i zdecydowany" przekazana Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej zanim będzie mogła ją rozważyć wspólnota międzynarodowa.

- Z uwagi na powtarzające się lekceważenie przez Iran jego zobowiązań i konieczność zmierzenia się z zasadniczymi kwestiami, dotyczącymi irańskiego programu nuklearnego, Stany Zjednoczone i wspólnota międzynarodowa są nadal poważnie zaniepokojone - zaznaczył Gibbs.

W trakcie rozmów z głównymi mocarstwami w październiku ubiegłego roku Iran zgodził się wysłać za granicę większość swego wzbogaconego uranu, ale realizacja tego porozumienia nie doszła do skutku ze względu na wewnętrzne irańskie naciski polityczne.

Według Gibbsa, irański plan kontynuacji wzbogacania uranu do 20-procentowej zawartości rozszczepialnego izotopu U235 narusza rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ, a deklaracja Teheranu nie precyzuje, czy będzie kontynuował dialog nuklearny z mocarstwami - do czego zobowiązał się w październiku.

Departament Stanu USA oświadczył w poniedziałek, że Waszyngton jest gotów rozmawiać z Teheranem, jeśli udzieli on wspólnocie międzynarodowej niezbędnych wyjaśnień w sprawie swego programu atomowego.

- Jesteśmy nadal gotowi skontaktować się z Iranem wszędzie i o każdej porze pod warunkiem, że Iran jest gotów odpowiedzieć na zastrzeżenia wspólnoty międzynarodowej w sprawie jego programu nuklearnego. Iran nie zdołał tego uczynić przez ubiegłe wiele miesięcy - powiedział rzecznik Departamentu Stanu P.J. Crowley. Dodał, iż Stany Zjednoczone będą nadal dążyć do nałożenia sankcji na Iran.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Biały Dom nadal zaniepokojony planami Iranu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.