Biały Dom: odpowiemy na wydalenie przez Rosję dyplomatów USA

Biały Dom: odpowiemy na wydalenie przez Rosję dyplomatów USA
(fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS)
PAP / ml

Decyzja Rosji wydalenia grupy amerykańskich dyplomatów oznacza dalsze pogorszenie stosunków dwustronnych i nie była dla USA czymś nieoczekiwanym. Waszyngton jest gotów odpowiedzieć na to posunięcie - głosi opublikowany w czwartek komunikat Białego Domu.

Jak głosi komunikat przekazany przez rzeczniczkę Białego Domu Sarah Huckabee Sanders, "dzisiejsze posunięcie Rosji wydalenia amerykańskich dyplomatów oznacza dalsze pogorszenie stosunków między Stanami Zjednoczonymi i Rosją".

Komunikat podkreśla, że "wcześniejsze wyrzucenie przez USA i ponad 20 państw partnerskich i sojuszników z NATO działających niejawnie rosyjskich agentów było adekwatną odpowiedzią na rosyjski atak na brytyjskiej ziemi".

"Rosyjskie posunięcia odwetowe nie były nieoczekiwane i USA zajmą się nimi" - głosi komunikat.

DEON.PL POLECA

Wcześniej podobne oświadczenie wygłosiła rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert, która zapowiedziała, że Stany Zjednoczone rezerwują sobie prawo do podjęcia kolejnych kroków w odpowiedzi na decyzję Moskwy o zamknięciu konsulatu i wydaleniu amerykańskich dyplomatów.

Rosja uznała w czwartek za personae non grata 58 dyplomatów zatrudnionych w ambasadzie USA w Moskwie i 2 pracowników konsulatu USA w Jekaterynburgu. Amerykanie mają ponadto zwolnić do 31 marca budynek konsulatu generalnego w Petersburgu.

W poniedziałek USA ogłosiły, że wydalają 60 rosyjskich dyplomatów i zamykają rosyjski konsulat generalny w Seattle w odpowiedzi na zamach w brytyjskim mieście Salisbury na byłego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala.

Wielka Brytania i w ślad za nią inne kraje europejskie - w tym Polska - zadecydowały o wydaleniu w reakcji na zamach w Salisbury łącznie ponad 140 rosyjskich dyplomatów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Biały Dom: odpowiemy na wydalenie przez Rosję dyplomatów USA
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.