Władze USA: doniesienia o zawieszeniu relacji USA - Polska są fałszywe

Władze USA: doniesienia o zawieszeniu relacji USA - Polska są fałszywe
(fot. PAP/EPA/ANDREW HARRER / POOL)
PAP / mp

Rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert, w imieniu władz amerykańskich, zaprzeczyła we wtorek doniesieniom, że wprowadzenie w życie ustawy o nowelizacji ustawy o IPN doprowadziło do "zawieszenia" relacji pomiędzy Waszyngtonem a Warszawą.

"Doniesienia zakładające jakiekolwiek zawieszenie współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa lub dialogu na wysokim szczeblu - wszystko to - jest po prostu fałszem" - podkreśliła z naciskiem rzeczniczka amerykańskiego resortu spraw zagranicznych.
Heather Nauert, zapytana o spekulacje, które pojawiły się w polskich mediach, a następnie zostały powtórzone w amerykańskim portalu BuzzFeed, dotyczące możliwości wstrzymania przez Kongres finansowania wspólnych działań w dziedzinie bezpieczeństwa, podkreśliła, że “Polska jest bliskim sojusznikiem Stanów Zjednoczonych w NATO, tak pozostanie, to się nie zmieni." (...) "Stany Zjednoczone nie zamierzają porzucić swoich zobowiązań w dziedzinie bezpieczeństwa wobec Polski" - zapewniła rzeczniczka amerykańskiego MSZ. "Nie oznacza to, że nie zgadzamy się w sprawie tej ustawy, która weszła w życie" - dodała Nauert.
Pytana o możliwość spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Donaldem Trumpem, Heather Nauert odparła, że nie słyszała o takich planach. Naciskana przez jednego z dziennikarzy pytaniami czy dojdzie do takiego spotkania podczas lipcowego szczytu NATO, rzeczniczka Departamentu Stanu z rozbawieniem w głosie odpowiedziała, że “jeszcze nic nie zostało ogłoszone w związku z szczytem NATO w lipcu".
Rzeczniczka Departamentu Stanu jednoznacznie odrzucając jako fałszywe rewelacje mediów, które informowały o "wprowadzonych po cichu sankcjach dyplomatycznych wobec Polski", stanowczo pokreśliła, że władze amerykańskie wielokrotnie przedstawiły władzom w Warszawie swoje zastrzeżenia wobec nowelizacji o ustawy o IPN.
"Uczynił to sekretarz stanu Rex Tillerson w swoim oświadczeniu, uczyniłam to ja (Heather Nauert) podczas moich wystąpień tutaj (na konferencjach w Departamencie Stanu - PAP) w komunikatach naszego biura spraw europejskich. Ambasador Jones (ambasador Paul Jones Stanów Zjednoczonych w Polsce) przedstawił nasze stanowisko w specjalnym przesłaniu utrwalonym na wideo".
"Uważamy, że możemy prowadzić szczere, bez zahamowań, rozmowy. Wierzymy w swobodne, nieskrępowane doniesienia mediów - to jest bardzo ważne - nawet jeśli władze się z nimi nie zgadzają. Zachęcamy, aby (polski) rząd z uwagą zapoznał się z naszym stanowiskiem, które wyraźnie przedstawiliśmy" - zaapelowała rzeczniczka amerykańskiego resortu dyplomacji.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Władze USA: doniesienia o zawieszeniu relacji USA - Polska są fałszywe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.