Brazylia: władze wstrzymują poszukiwania zaginionych po przerwaniu tamy w kopalni. Priorytetem ewakuacja mieszkańców

Brazylia: władze wstrzymują poszukiwania zaginionych po przerwaniu tamy w kopalni. Priorytetem ewakuacja mieszkańców
(fot. EPA/Antonio Lacerda)
PAP / pch

W związku z pojawieniem się niebezpieczeństwa przerwania kolejnej tamy w kopalni rudy żelaza w brazylijskim stanie Minas Gerais, w niedzielę władze przerwały poszukiwania zaginionych po pierwszej katastrofie.

Obecny bilans piątkowego przerwania tamy w znajdującej się w pobliżu miejscowości Brumadinho kopalni Corrego de Feijao to 40 zabitych, ale nie ma wątpliwości, że będzie on znacznie wyższy, bo prawie 300 osób jest uznawanych za zaginione, a jeszcze przed decyzją o wstrzymaniu akcji poszukiwawczej władze mówiły, że szanse na znalezienie żywych ludzi są znikome.
Teraz priorytetem jest ewakuacja mieszkańców z terenów zagrożonych zalaniem, gdyby przerwana została tama nr VI w kompleksie wydobywczym, a według ekip ratunkowych, prawdopodobieństwo takiego scenariusza jest duże. Władze szacują, że konieczna jest ewakuacja ok. 24 tys. osób.
Przerwanie tamy nr I nastąpiło w piątek wczesnym popołudniem. Wskutek zniszczenia tamy uwolniona została ogromna ilość szlamu i błota, które rozlały się po okolicach i zmusiły do ewakuacji mieszkańców z rejonów położonych w sąsiedztwie kopalni. Całkowicie zalana została znajdująca się w części administracyjnej kopalni stołówka, w której wielu górników akurat siedziało na przerwie obiadowej. To oni stanowią największą grupę wśród zaginionych. Na razie nie wiadomo, co spowodowało przerwanie tamy.
Kopalnia Corrego do Feijao należy do koncernu Vale SA, który jest największym producentem rudy żelaza na świecie.
W listopadzie 2015 r. w stanie Minas Gerais doszło do podobnego wypadku. Wskutek przerwania tamy w kopalni w miejscowości Mariana, ok. 120 km od Brumadinho - której Vale jest współwłaścicielem - zginęło 19 osób. Była do dotychczas najgorsza katastrofa ekologiczna w historii Brazylii. Wielu z poszkodowanych wówczas do dziś nie dostało odszkodowania.
DEON.PL POLECATworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Brazylia: władze wstrzymują poszukiwania zaginionych po przerwaniu tamy w kopalni. Priorytetem ewakuacja mieszkańców
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.