Bronisław Komorowski oddał hołd ofiarom

Bronisław Komorowski oddał hołd ofiarom
W skład delegacji, która udała się do Smoleńska z Marszałkiem Bronisławem Komorowskim byli również generał Wojciech Jaruzelski, szef BBN Stanisław Koziej i reżyser Andrzej Wajda. (PAP/Jacek Turczyk)
PAP / mik

Marszałek Sejmu, p.o. prezydenta RP Bronisław Komorowski oraz polska delegacja oddali w niedzielę w Smoleńsku hołd 96 ofiarom katastrofy polskiego samolotu, składając kwiaty w miejscu upamiętniającym tragedię. Ze Smoleńska marszałek udał się do Katynia.

Przy kamieniu upamiętniającym katastrofę samolotu prezydenckiego odmówiono modlitwę, zapalono znicze. Słowa podziękowania skierowano do Rosjan, za ich pomoc i życzliwość. Wokół symbolicznego kamienia leżą kwiaty, palą się znicze, przychodzą ludzie z modlitwą.

Podczas krótkiej konferencji prasowej z udziałem marszałka oraz gubernatora Smoleńska Siergieja Antufiewa, Komorowski podkreślił, że polskiej stronie bardzo zależy, aby miejsce katastrofy polskiego samolotu było odpowiednio zabezpieczone i stale pilnowane.

Marszałek zaznaczył, że nie można było, będąc w Moskwie, nie przyjechać na miejsce katastrofy, gdzie zginął prezydent Polski, tylu wybitnych ludzi, wśród nich także wielu jego dobrych przyjaciół.

Komorowski powiedział, że chciałby w sposób symboliczny dokończyć tamtą wizytę i odwiedzić groby polskich oficerów w Katyniu.

Jak zaznaczył, na ziemi smoleńskiej jest "drugie miejsce naznaczone polską krwią, polskim dramatem", gdzie 10 kwietnia zginęło 96 naszych rodaków w wyniku dramatycznej katastrofy lotniczej.

Komorowski podziękował za pomoc i życzliwość społeczeństwa rosyjskiego, jaką okazano po katastrofie.

Gubernator Smoleńska Siergiej Antufiew zadeklarował, że miejsce katastrofy jest chronione. Został utworzony stały posterunek policji, który ma nie dopuszczać do przebywania na terenie tragedii osób postronnych.

Antufiew zwrócił uwagę, że jeszcze niedawno na miejscu pracowali eksperci i że wkrótce, kiedy zostanie przygotowany oficjalny dokument dotyczący przyczyn katastrofy, będzie można podjąć prace wraz ze stroną polską w celu przygotowania miejsca pamięci.

Komorowski odniósł się również do dokumentów dotyczących śledztwa katyńskiego. Powiedział, że Polska oczekuje, iż wszystkie dokumenty z tego postępowania zostaną nie tylko odtajnione, ale też w pełni upublicznione.

- Bo przecież prawda o zbrodni katyńskiej i przełamanie tej kilkudziesięcioletniej bariery kłamstwa katyńskiego leży także w interesie nowej Rosji - zaznaczył.

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew przekazał Komorowskiemu podczas sobotniego spotkania na Kremlu 67 tomów akt śledztwa, które w latach 1990-2004 w sprawie zbrodni katyńskiej prowadziła Główna Prokuratura Wojskowa FR.

Prezydent Rosji powiedział - podkreślił marszałek - że jest to początek procesu przekazywania nieznanych jeszcze dokumentów opisujących zbrodnię katyńską.

Jak poinformował Komorowski, dokumenty przekazane przez Miedwiediewa przylecą z polską delegacją do kraju. I od poniedziałku polscy historycy i eksperci będą mogli zapoznać się z tymi materiałami.

Zdaniem marszałka wówczas będziemy mogli ocenić, jaka część tych dokumentów była do tej pory zupełnie nieznana w Polsce, a jaka była znana prokuratorom. Jak dodał, z jego informacji wynika, że część dokumentów nie była znana polskiej stronie.

- Rozumiemy, że odtajnienie dokumentów wymaga uruchomienia pewnych procedur.

Marszałek jest już w Katyniu, gdzie na polskim cmentarzu ma złożyć kwiaty na grobach. Odbędzie się tam również msza święta.

Następnie polska delegacja uda się do Witebska na Białorusi, skąd polski samolot wróci do kraju. Przylot do Warszawy planowany jest około północy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bronisław Komorowski oddał hołd ofiarom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.