Cameron: Rosja pogarsza sytuację w Syrii

Cameron: Rosja pogarsza sytuację w Syrii
(fot. PAP/EPA/ANDY RAIN)
PAP / mc

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron oświadczył w sobotę, że trwająca interwencja militarna Rosji w Syrii pogarsza sytuację oraz że jej działania wspierają prezydenta Syrii Baszara el-Asada, którego nawał "rzeźnikiem".

Cameron wskazał, że rosyjskie siły zbrojne w ogóle nie rozróżniają między ekstremistami Państwa Islamskiego (IS) w Syrii a bardziej umiarkowanymi siłami opozycyjnymi walczącymi z Asadem.
- W konsekwencji Rosja pomaga Asadowi-rzeźnikowi i jedynie pogarsza sytuację - zaznaczył szef brytyjskiego rządu na wiecu wyborczym w Oxfordshire. - Świat arabski ma całkowitą rację, że potępia rosyjską interwencję - dodał.
Brytyjski premier wezwał do wspólnego planu na rzecz doprowadzenia do politycznej transformacji w Syrii jako najlepszego sposobu na zakończenie przeciągającej się wojny domowej, a także do zaprowadzenia pokoju w regionie.
Brytyjski minister obrony Michael Fallon powiedział w sobotę dziennikowi "The Sun", że z analizy rosyjskich nalotów wynika, iż tylko jedno uderzenie na 20 (czyli 5 proc.) było skierowane przeciwko dżihadystom z IS. Natomiast celem większości nalotów była opozycja wobec Asada.
Według organizacji monitorującej konflikt syryjski, Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka, co najmniej 39 cywilów, w tym ośmioro dzieci i osiem kobiet, zginęło w rosyjskich nalotach w Syrii w ciągu ostatnich czterech dni.
W atakach śmierć poniosło 14 bojowników, w tym 12 z IS w pobliżu miasta Ar-Rakka w północnej Syrii, a dwóch z powiązanego z Al-Kaidą Frontu Al-Nusry - podało Obserwatorium.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Cameron: Rosja pogarsza sytuację w Syrii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.