Centrum dowodzenia NATO również na Węgrzech

Centrum dowodzenia NATO również na Węgrzech
(fot. shutterstock.com)
Reuters / PAP / slo

Na Węgrzech, podobnie jak w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej, powstanie centrum dowodzenia NATO, mające pomóc w koordynacji rozmieszczania w razie konieczności sojuszniczych sił szybkiego reagowania - poinformował w piątek rząd w Budapeszcie.

NATO uruchomiło już podobne jednostki operacyjne na Litwie, Łotwie, w Estonii, Bułgarii, Rumunii i w Polsce.

Według informacji rządu węgierskiego centrum dowodzenia, zwane Jednostką Integracyjną Sił Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO Force Integration Units - NFIU), zostanie obsadzone przez 40 oficerów z Węgier i innych państw NATO.

- Zadaniem centrum w czasie pokoju będzie organizowanie i planowanie ćwiczeń międzynarodowych, a w nadzwyczajnej sytuacji koordynacja Sił Reagowania NATO - poinformowała kancelaria rządu Węgier w odpowiedzi na pytania agencji Reutera.

Zgodnie z postanowieniami ubiegłorocznego szczytu NATO w Newport NFIU będzie elementem Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości (Very High Readiness Joint Task Force - VJTF), czyli tzw. szpicy. Rolą jednostek NFIU jest współdziałanie w czasie ewentualnego przemieszczania wojsk NATO na kontynencie. Będą to jednostki łącznikowe, koordynujące ćwiczenia i zajmujące się wspólnym planowaniem, a w razie konieczności mające ułatwić przyjęcie VJTF na terytorium danego państwa. W skład NFIU będzie wchodził personel zarówno z państwa gospodarza, jak i z innych krajów NATO.

Szczegóły dotyczące roli natowskiej szpicy, która ma być w pełni operacyjna na początku przyszłego roku, będą omawiane przez ministrów obrony Sojuszu Północnoatlantyckiego na spotkaniu w Brukseli 8 października.

Niektóre kraje członkowskie NATO z Europy Wschodniej, w tym Polska, chcą by siły skoncentrowały się na odstraszaniu ewentualnego rosyjskiego ataku w świetle zaanektowania w ubiegłym roku Krymu przez Rosję. - Świat staje się miejscem coraz bardziej niebezpiecznym i możemy potrzebować szybkiej i skutecznej pomocy od naszych sojuszników - powiedział w piątek rzecznik węgierskiego rządu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Centrum dowodzenia NATO również na Węgrzech
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.