Chińska pomoc dla strefy euro? To możliwe

Chińska pomoc dla strefy euro? To możliwe
Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Chin Wen Jiabao (fot. EPA/Adrian Bradshaw)
PAP / drr

Chiny rozważają zwiększenie udziału w funduszu ratunkowym mającym rozwiązać kryzys zadłużeniowy strefy euro - powiedział w czwartek dziennikarzom chiński premier Wen Jiabao. W Pekinie przebywa z wizytą niemiecka kanclerz Angela Merkel.

Na wspólnej konferencji prasowej Wen podkreślił, że Chiny nadal badają możliwości udzielenia dalszego wsparcia Europy. - Chiny rozważają zwiększenie udziału w rozwiązaniu europejskiego kryzysu zadłużeniowego za pośrednictwem kanałów EFSF i EMS - zaznaczył.

Wen nie poinformował jednak wprost o finansowych zobowiązaniach na rzecz Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) i mającego go zastąpić Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (EMS).

Zastrzegł jednak, że Europa musi we własnym zakresie rozwiązać swoje problemy. - Strona chińska popiera wysiłki na rzecz utrzymania stabilności euro i strefy euro - zapewnił Wen, dodając, że Pekin w pełni ufa europejskiej gospodarce.

Chiny, których rezerwy dewizowe szacowane są na 3,2 bln dolarów, są często postrzegane jako potencjalne źródło finansowania programów ratunkowych niezbędnych dla niektórych europejskich rządów. Pekin wielokrotnie deklarował poparcie dla stabilnego euro; zgodnie z większością szacunków, jedna czwarta chińskich rezerw jest w euro.

DEON.PL POLECA

Merkel poruszyła też w rozmowie z Wenem Jiabao i prezydentem Hu Jintao temat sankcji wobec Iranu w zamian za jego program atomowy. - Jeśli mówimy o europejskich sankcjach na Iran, pytanie brzmi, w jaki sposób Chiny mogą lepiej wykorzystać swoje wpływy, by przekonać Iran, że na świecie nie może być kolejnej atomowej potęgi - oświadczyła Merkel w przemówieniu w Chińskiej Akademii Nauk Społecznych.

Wizyta Merkel w Chinach ilustruje delikatny charakter stosunków UE-Chiny. Z jednej strony Europa zabiega, by Pekin poświęcił swe interesy ekonomiczne, popierając społeczność międzynarodową w sprawie Iranu, a z drugiej strony licząc na pomoc Pekinu w rozwiązaniu kryzysu zadłużeniowego - komentuje agencja Reutera.

Jak relacjonuje agencja, Wen najpewniej odrzuca możliwość odegrania aktywniejszej roli w sprawie irańskich sankcji; w ciągu dnia powiedział on bowiem dziennikarzom, że sprzeciwia się upolitycznianiu "normalnych handlowych stosunków", jakie utrzymuje z Islamską Republiką.

Przed wizytą Merkel w Państwie Środka zapowiadano, że głównym tematem będzie gospodarka. Według niemieckiej kanclerz, Pekin bacznie obserwuje sytuację w UE i strefie euro.

- Dlatego podczas mojej wizyty wyraźnie podkreślę, że Unia Europejska krok po kroku silniej reprezentuje swoje wspólne interesy, także na poziomie międzynarodowym. Będę również mówić o euro jako istotnym elemencie integracji europejskiej i podkreślę, że my w strefie euro chcemy silnego i stabilnego euro - mówiła Merkel.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Chińska pomoc dla strefy euro? To możliwe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.