Chiny: cyberprzestępcy włamywali się do usług bankowych przez Apple ID

Chiny: cyberprzestępcy włamywali się do usług bankowych przez Apple ID
(fot. shutterstock.com)
PAP / ml

Chińscy operatorzy płatności internetowych AliPay i Tencent poinformowali, że cyberprzestępcy włamywali się na konta ich klientów celem wypłacania gotówki przy użyciu skradzionych wcześniej danych z kont Apple ID - poinformowała w czwartek agencja Bloomberga.

Według Bloomberga hakerom udało się wykraść pieniądze, nie wiadomo obecnie jednak, jaką kwotę.

DEON.PL POLECA

Należący do firmy Ant Financial serwis AliPay poinformował, że w związku ze sprawą skontaktował się już z firmą Apple, z którą współpracuje nad identyfikacją sprawców i wyjaśnieniem incydentu. Serwis poinformował też swoich użytkowników, aby obniżyli limity transakcyjne dla wszystkich usług płatności internetowych, z których korzystali przy użyciu Apple ID.

Firma Tencent, której usługi również padły ofiarą działania hakerów, w oddzielnym oświadczeniu również poinformowała, iż zwróciła się do Apple w celu wyjaśnienia sprawy. Koncern Tima Cooka jak do tej pory nie wydał jednak oficjalnego komunikatu w związku ze zdarzeniem.

Zarówno AliPay, jak i Tencent zarekomendowały, aby użytkownicy wzmocnili bezpieczeństwo swoich kont Apple ID, m.in. przez zmianę haseł dostępowych. Bloomberg podaje, że nie ma jasności co do sposobu, w jaki hakerzy uzyskali dostęp do danych z kont Apple ID, z których użytkownicy urządzeń Apple korzystają m.in. do kupowania cyfrowej muzyki czy aplikacji w sklepie iTunes. Konta Apple ID wiązane są również z wieloma systemami płatności internetowych i przypisana jest do nich informacja o karcie płatniczej użytkownika, a także dane teleadresowe.

Bloomberg przypomina, że płatności internetowe to branża, którą cyberprzestępcy interesują się coraz częściej. Koncern Ant Financial, który jest zarządzany przez miliardera Jacka Ma, będącego również współzałożycielem chińskiego giganta e-handlu - Alibaby, obecnie obsługuje ponad połowę wszystkich płatności online w Chinach, których wartość rocznie wycenia się na 17 bilionów dolarów. Firma przyczyniła się do wzrostu popularności serwisu AliPay, który obecnie oprócz płatności internetowych oferuje również m.in. ubezpieczenia i pożyczki. Korzysta z niego ponad 800 mln osób w Chinach.

Konkurencyjny serwis płatności Tencentu jest natomiast kluczowym komponentem platformy internetowej WeChat, której liczba użytkowników przekroczyła już miliard.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Chiny: cyberprzestępcy włamywali się do usług bankowych przez Apple ID
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.