Chlewnia w miejscu b. obozu koncentracyjnego

Chlewnia w miejscu b. obozu koncentracyjnego
Romów zaczęto wysyłać do Letów 10 lipca 1942 roku po decyzji szefa policji protektoratu Horsta Bome. Tamtejszy obóz został przekształcony w tzw. obóz cygański, gdzie zwożono całe rodziny. (fot. Wikimedia Commons)
Andrzej Niewiadowski / PAP / slo

Organizacje romskie w Czechach wyraziły oburzenie, że w miejscu obozu koncentracyjnego dla Romów z czasów II wojny stoi dziś chlewnia i w związku z tym zbojkotowały w poniedziałek państwowe uroczystości, upamiętniające romskie ofiary nazizmu.

Obchody z udziałem przedstawicieli czeskich władz, w tym premiera Petra Neczasa, odbyły się w Letach (na południu kraju). 70 lat temu powstał tam karny obóz koncentracyjny dla czeskich Romów. Przedstawiciele mniejszości romskiej uznali jednak za skandal, że na tym terenie wciąż znajduje się chlewnia wybudowana w latach 1970.

- Nie będę kłamał. Nie mamy pieniędzy na odkupienie chlewni z rąk prywatnych - oświadczył w Letach szef czeskiego rządu.

Romów zaczęto wysyłać do Letów 10 lipca 1942 roku po decyzji szefa policji protektoratu Horsta Bome. Tamtejszy obóz został przekształcony w tzw. obóz cygański, gdzie zwożono całe rodziny.

W grudniu 1942 roku, kiedy w Letach znajdowało się ponad 1400 Romów, wybuchła epidemia tyfusu plamistego. Minister spraw wewnętrznych Rzeszy Heinrich Himmler wydał wówczas rozkaz deportacji Romów do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz. 20 ostatnich więźniów obozu w Letach musiało spalić baraki i posypać ziemię wapnem.

W 1995 roku prezydent Czech Vaclav Havel odsłonił pomnik ofiar obozu w Letach. Monument postawiono na terenie dawnego cmentarza, ale nie obozu, gdzie nadal znajdowała się chlewnia. Romscy działacze złożyli też wniosek o ściganie żyjących sprawców osadzania tam ludzi.

W 2005 roku Parlament Europejski przypomniał Republice Czeskiej, że zgodnie z prawem wszystkie obozy zagłady powinny być zachowane w stanie nienaruszonym jako miejsca pamięci. Kiedy w tym samym roku przedstawiciele romskich stowarzyszeń zwrócili się do władz i Kościoła o usunięcie chlewni, prezydent Vaclav Klaus w wywiadzie dla dziennika "Lidove noviny" powiedział, że "obóz został założony dla tych, którzy nie chcieli pracować".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Chlewnia w miejscu b. obozu koncentracyjnego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.