Ateny: Protest "Powstrzymać neonazistów!"

Ateny: Protest "Powstrzymać neonazistów!"
(fot. EPA/ORESTIS PANAGIOTOU)
8 lat temu
PAP / pz

Przedstawiciele stowarzyszeń antyrasistowskich z 20 krajów Europy oraz greckich partii politycznych z wyjątkiem konserwatywnej współrządzącej Nowej Demokracji uczestniczyli w sobotę w centrum Aten w demonstracji pod hasłem "Powstrzymać neonazistów!".

Na czele demonstracji, której uczestnicy przeszli spod gmachu parlamentu w pobliże Akropolu, niesiono wielki transparent z napisem: "Europa przeciwko neonazizmowi".

Inny transparent, nawiązujący do bezkarności aktów przemocy, o które oskarżani są członkowie greckiej partii Złota Jutrzenka, głosił: "800 ataków i nikt nie został ukarany. Domagamy się poszanowania prawa i sprawiedliwości".

Uczestnicy demonstracji, w której wzięło udział około 2 000 osób, domagali się delegalizacji Złotej Jutrzenki. Wyrażali też zaniepokojenie z powodu rozszerzania się ruchu neofaszystowskiego w Europie.

Przedstawiciele włoskiego stowarzyszenia "SOS rasizm", którzy uczestniczyli w ateńskiej demonstracji, mówili w swych wystąpieniach o pojawieniu się we Włoszech partii neofaszystowskiej Złoty Świt, która swą nazwą nawiązuje do greckiej Złotej Jutrzenki.

Laureat literackiej Nagrody Nobla, włoski pisarz Dario Fo, który wypowiadał się podczas ateńskiej demonstracji, wyrażał głęboki niepokój z powodu bierności greckiego systemu sprawiedliwości wobec nielegalnych działań bojówkarzy Złotej Jutrzenki.

Mimo nieustannych napadów na imigrantów, które w Grecji są chlebem powszednim, nikt dotąd nie został ukarany - powiedział Dario Fo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ateny: Protest "Powstrzymać neonazistów!"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.