Cipras: nadszedł czas na konkretne rozwiązanie

Cipras: nadszedł czas na konkretne rozwiązanie
(fot. EPA/OLIVIER HOSLET)
PAP / psd

Premier Grecji Aleksis Cipras oświadczył w poniedziałek w Brukseli, że nadszedł czas na konkretne rozwiązanie, które pozwoli jego krajowi na powrót na ścieżkę wzrostu. Dodał, że nie podwyższy podatku VAT na elektryczność. Szef KE widzi postęp w rozmowach.

"Nadszedł czas na konkretne rozwiązanie, które pozwoli Grecji powrócić do wzrostu gospodarczego w strefie euro" - powiedział Cipras przed rozpoczęciem spotkania z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem.

Po godz. 12 ma rozpocząć się nadzwyczajne posiedzenie ministrów finansów państw strefy euro, a wieczorem szczyt przywódców w sprawie sytuacji zagrożonej bankructwem Grecji.

W nocy szef gabinetu Junckera Martin Selmayr poinformował, że przedstawiciele wierzycieli Grecji otrzymali nowe propozycje od rządu w Atenach w sprawie przezwyciężenia kryzysu zadłużenia. "W ciągu ostatnich dwóch dni osiągnęliśmy postęp, ale nie mamy jeszcze porozumienia" - podkreślił przewodniczący KE, występując razem z Ciprasem.

Grecki premier, który po wygłoszeniu jednego zdania po angielsku przeszedł na swój ojczysty język poinformował, że nie podniesie podatku VAT na elektryczność.

"Dążymy do osiągnięcia stabilnego ekonomicznie rozwiązania; chcemy zostawić kwestię nadwyżek pierwotnych budżetu, aby zachować (wysokość - PAP) pensji i emerytur oraz uniknąć nadmiernych i irracjonalnych podwyżek VAT na elektryczność" - powiedział Cipras cytowany przez agencję Reutera.

Jak podkreślił celem jego rządu jest "przywrócenie normalności" w relacjach na rynku pracy przy jednoczesnym promowaniu niezbędnych i sprawiedliwych reform strukturalnych.

Obecny program ratunkowy dla Grecji wygasa z końcem czerwca. Jeśli do tego czasu nie będzie porozumienia w sprawie przekazania Atenom ostatniej transzy tego programu - ok. 7,2 mld euro - to Grecji grozi niewypłacalność. Do 30 czerwca Grecja ma zwrócić MFW 1,6 mld euro, ale nie ma na to środków.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Cipras: nadszedł czas na konkretne rozwiązanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.