Co najmniej 150 ofiar starć na tle religijnym

10 lat temu
PAP / ad

Co najmniej 150 zwłok ofiar starć na tle religijnym wydobyto z kanalizacji we wsi Kuru Karama, niedaleko miasta Jos w środkowej Nigerii - podały w sobotę nigeryjskie władze lokalne.

Choć nie ma żadnych oficjalnych danych, bilans trwających cały tydzień walk między chrześcijanami a muzułmanami najprawdopodobniej przekroczy liczbę 400 zabitych.

Starcia wybuchły w zeszłą niedzielę w Jos, gdzie ich zarzewiem stał się spór o ziemię między muzułmaninem a chrześcijaninem. Wkrótce konflikt przeniósł się na prowincję.

Władze federalne w środę wprowadziły do Jos wojsko. Tymczasowo ogłoszono godzinę policyjną. Poza miastem walki jednak trwały.

Organizacja obrony praw człowieka Human Rights Watch (HRW) w swym raporcie podała, że w środę uzbrojeni sprawcy otoczyli zamieszkaną w większości przez muzułmanów wieś Kuru Karama i dokonali rzezi w domach i meczetach. Wieś później podpalili.

Lokalni korespondenci podkreślają w swych relacjach, że wciąż wyczuwa się napięcie.

Jos, stolica stanu Plateau, znajduje się na granicy zdominowanego przez chrześcijan południa i zamieszkanej przez muzułmanów północy.

Podobne walki na tle wyznaniowym w Jos wybuchły już w 2008 roku; wówczas - według różnych źródeł - zginęło w nich od 300 do 700 osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Co najmniej 150 ofiar starć na tle religijnym
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Co najmniej 150 ofiar starć na tle religijnym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.