Co najmniej 350 ofiar zejścia lawiny błotnej

Co najmniej 350 ofiar zejścia lawiny błotnej
(fot. EPA/MUHAMMAD SHARIF )
PAP / kn

Co najmniej 350 osób zginęło po przejściu lawiny błotnej, która w piątek zmiotła z powierzchni ziemi całą wieś w prowincji Badachszan w północno-wschodnim Afganistanie - poinformowała ONZ. Miejscowe władze uznają ponad 2000 osób za zaginione.

Co najmniej 350 ludzi nie żyje - poinformował rzecznik Misji Wsparcia Narodów Zjednoczonych w Afganistanie (UNAMA) Ari Gaitanis. Siły ONZ współpracują na miejscu ze służbami ratunkowymi - dodał.
Gubernator prowincji Szah Waliullah Adib przekazał z kolei, że ponad 2000 osób uznaje się za zaginione po tym, jak lawina błotna przeszła w piątek wczesnym popołudniem przez wieś Hobo Barik. Jak podał, lawina błota pogrzebała ok. 300 domów, czyli jedną trzecią wszystkich zabudowań.
Według miejscowej policji wśród zaginionych są dzieci.
Akcja ratunkowo-poszukiwawcza trwa. Prace są bardzo utrudnione, brakuje podstawowego sprzętu, np. łopat.
Z obawy przed kolejnymi osunięciami ziemi ewakuowano pobliską wieś.
Lawinę błotną wywołały utrzymujące się od kilku dni obfite deszcze, typowe dla tej pory roku w Afganistanie. Masa rozmiękczonej ziemi zeszła ok. godz. 13 (10.30 w Polsce), niszcząc domy i znaczne połacie pól uprawnych.
Agencja dpa zauważa, że lawina błotna przeszła w piątek, gdy większość mieszkańców wsi całymi rodzinami przebywała w domu. Piątek jest w wyznającym islam Afganistanie dniem świątecznym.
W ciągu ostatnich trzech tygodni powodzie w cztery prowincjach północnego Afganistanu kosztowały życie ponad 100 osób i zmusiły do opuszczenia domów ponad 7000.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Co najmniej 350 ofiar zejścia lawiny błotnej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.