Czy Chińczycy zbadali szczątki śmigłowca USA?

Czy Chińczycy zbadali szczątki śmigłowca USA?
(fot. flickr.com/by Blyzz)
PAP / ad

Pakistański wywiad zezwolił chińskim inżynierom wojskowym na ekspertyzę szczątków trudno wykrywalnego przez radary amerykańskiego śmigłowca, który uczestniczył w operacji mającej na celu zabicie Osamy bin Ladena - podaje w poniedziałek "New York Times".

Współpraca tego rodzaju z Chinami miałaby charakter prowokacji. Ponadto stanowiłaby kolejny dowód irytacji Islamabadu, który nie został poinformowany o operacji amerykańskich komandosów na początku maja, mającej na celu zabicie szefa Al-Kaidy - pisze "NYT".

Amerykańskie służby ustaliły, że prawdopodobnie chińscy inżynierowie - na zaproszenie Pakistanu - fotografowali ogon maszyny, wyposażonej w tajną technologię stealth, tzn. trudno wykrywalnej przez radar.

Jeden z dwóch śmigłowców biorących udział w operacji został uszkodzony podczas lądowania niedaleko kryjówki bin Ladena w pakistańskim mieście Abbotabad, ok. 100 km od Islamabadu. Komandosi zniszczyli maszynę, zanim odlecieli na pokładzie drugiego śmigłowca z ciałem bin Ladena, lecz ogon helikoptera pozostał praktycznie nienaruszony. Wrak przejęły pakistańskie władze, ale jeszcze w maju zwróciły go stronie amerykańskiej.

Zdaniem Islamabadu akcja sił specjalnych USA, w wyniku której zginał bin Laden, naruszyła suwerenność Pakistanu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czy Chińczycy zbadali szczątki śmigłowca USA?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.