Demokratyczna Republika Konga rozpoczyna eksperymentalną terapię przeciw eboli

Demokratyczna Republika Konga rozpoczyna eksperymentalną terapię przeciw eboli
(fot. European Commission DG ECHO / (CC BY-ND 2.0) / flickr.com)
3 lata temu
PAP / jp

Demokratyczna Republika Konga rozpoczęła stosowanie eksperymentalnej terapii mAb114 przeciw chorobie wywołanej wirusem ebola - poinformowało we wtorek kongijskie ministerstwo zdrowia. Objęci nią zostali pacjenci na wschodzie kraju.

Kuracja została opracowana w Stanach Zjednoczonych; w tym celu wykorzystano przeciwciała uzyskane od osoby, która przeżyła epidemię z 1995 roku w mieście Kikwit, na zachodzie kraju. Podczas testów na małpach terapia dała 100-procentową skuteczność.

Resort zdrowia ujawnił ponadto, że do kraju trafiły również inne eksperymentalne środki; z ich użyciem należy poczekać na zatwierdzenie komisji etycznej.

Na początku sierpnia w Kongu poinformowano o nawrocie epidemii choroby wywoływanej przez wirusa eboli. Zaledwie tydzień wcześniej ogłoszono koniec walki z poprzednią epidemią. Choroba rozprzestrzenia się obecnie w prowincjach Północne Kiwu oraz Ituri.

Obecny wybuch epidemii eboli w DRK jest już 10. z kolei od 1976 roku.

Rząd zadecydował, że pomoc medyczna w rejonach objętych epidemią będzie darmowa; dotychczas darmowe było leczenie eboli. Celem takiego kroku jest zahamowanie dalszego rozprzestrzeniania się epidemii. W czasie najnowszego wybuchu na gorączkę krwotoczną wywołaną wirusem ebola zmarło 39 osób. Odnotowano 52 przypadki zachorowania.

Wirus szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zakażonych ludzi i zwierząt, nie roznosi się drogą kropelkową. Jest w stanie przetrwać w organizmie nosiciela do roku i może zostać przeniesiony drogą płciową.

W wyniku epidemii eboli w latach 2013-2016 w Gwinei, Liberii i Sierra Leone zmarło 11,3 tys. osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Demokratyczna Republika Konga rozpoczyna eksperymentalną terapię przeciw eboli
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.