Dolna Saksonia: wybory wygrała partia Merkel

Dolna Saksonia: wybory wygrała partia Merkel
(fot. CC-BY-SA-3.0 via Wikimedia Commons)
PAP / kw

Niedzielne wybory komunalne w Dolnej Saksonii wygrała CDU. Antyimigracyjna Alternatywa dla Niemiec (AfD) zajęła tam czwarte miejsce, choć tydzień wcześniej pokonała partię kanclerz Niemiec Angeli Merkel w wyborach do landtagu Meklemburgii-Pomorza Przedniego.

Według wstępnych rezultatów opublikowanych w poniedziałek AfD zdobyła w Dolnej Saksonii 7,8 proc. głosów. Zwyciężyła CDU z wynikiem 34,4 proc, na drugim miejscu znalazła się SPD (31,2 proc.), a na trzecim Zieloni (10,9 proc.).

Reuters zwraca uwagę, że AfD jest silniejsza na obszarze dawnej NRD. W wyborach do parlamentu Meklemburgii-Pomorza Przedniego z 4 września zwyciężyła SPD, a CDU po raz pierwszy przegrała z prawicowo-populistyczną i antyislamską AFD w wyborach w którymś z krajów związkowych. Media i eksperci jednoznacznie zinterpretowali tamten niekorzystny dla chrześcijańskich demokratów wynik jako sprzeciw wyborców wobec polityki migracyjnej rządu w Berlinie.

AfD poprawia ostatnio swe notowania w sondażach ogólnokrajowych. Według opublikowanych w niedzielę wyników badania instytutu Emnid dla gazety "Bild am Sonntag" partię tę popiera obecnie 13 proc. wyborców.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dolna Saksonia: wybory wygrała partia Merkel
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.