Donald Trump: Chiny próbują wpłynąć na amerykańskie wybory

Donald Trump: Chiny próbują wpłynąć na amerykańskie wybory
(fot. PAP/EPA/OLIVER CONTRERAS/POOL)
PAP/ ed

Prezydent USA Donald Trump zarzucił we wtorek Chinom, że "otwarcie i aktywnie" próbują wpłynąć na amerykańskie wybory. Tłem oskarżeń jest trwający spór handlowy między Stanami Zjednoczonymi a ChRL i ogłoszenie przez Trumpa dodatkowych ceł na chińskie produkty.

"Chiny otwarcie oświadczyły, że aktywnie próbują wpłynąć i zmienić nasze wybory, atakując naszych farmerów i pracowników przemysłowych z powodu ich lojalności wobec mnie" - napisał na Twitterze amerykański przywódca. Ocenił, że to państwo "nie pojmuje, że ci ludzie są patriotami i całkowicie rozumieją, iż Chiny od wielu lat wykorzystują USA w handlu".

DEON.PL POLECA
Jestem tym, który wie, jak to zatrzymać

Wybory w USA odbędą się 6 listopada. "Oni (Chińczycy) wiedzą, że jestem tym, który wie jak to zatrzymać. Będzie wspaniały oraz szybki odwet na Chinach jeśli nasi farmerzy i pracownicy przemysłowi będą celem!" - dodał.

Trump ogłosił w poniedziałek dodatkowe, 10-procentowe taryfy celne na towary chińskiego eksportu do USA wartości 200 mld USD rocznie. Taryfy mają wejść w życie 24 września i stopniowo rosnąć, by do końca roku osiągnąć poziom 25 proc.

Amerykański prezydent zagroził również, że jeśli Pekin zastosuje środki odwetowe to USA natychmiast przejdą do "fazy trzeciej" i podwyższą cła na kolejne chińskie produkty, których import do Stanów Zjednoczonych wart jest 267 mld dolarów rocznie. W takim przypadku karnymi cłami objęty zostałby prawie cały chiński eksport do USA.

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z szefową rumuńskiego rządu >>

Chińskie ministerstwo handlu zapowiedziało odwet za ogłoszone przez USA cła na kolejne chińskie towary. Resort poinformował też, że złożył w Światowej Organizacji Handlu (WTO) protest przeciwko amerykańskim planom.

Władze w Pekinie określają trwający konflikt celny jako "największą wojnę handlową w historii gospodarki". Obie strony przeprowadziły wcześniej w tym roku kilka rund negocjacji, ale nie przyniosły one porozumienia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Donald Trump: Chiny próbują wpłynąć na amerykańskie wybory
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.