Dopuszczą kapitał zagraniczny do gazociągów

Dopuszczą kapitał zagraniczny do gazociągów
(fot. World Bank Photo Collection / Foter / CC BY-NC-ND 2.0)
PAP / kn

Parlament Ukrainy uchwalił w czwartek ustawę, która zezwala na przekazywanie gazociągów i podziemnych magazynów gazu w dzierżawę joint-ventures z udziałem firm z Unii Europejskiej lub Stanów Zjednoczonych.

Zastrzega jednocześnie, że udziały strony ukraińskiej w tych joint-ventures nie mogą być mniejsze niż 51 proc., a dzierżawione obiekty pozostaną własnością Ukrainy.
Ukraiński rząd planuje utworzenie dwóch joint-ventures z udziałem kapitału zagranicznego, które zajmowałyby się eksploatacją gazociągów i magazynów gazu.
Ustawę poparło 228 posłów do Rady Najwyższej czyli zaledwie o dwóch więcej niż było to wymagane dla jej uchwalenia.
Zaangażowana od dłuższego czasu w finansowy spór z Gazpromem Ukraina stara się zmniejszyć swe uzależnienie od rosyjskiego gazu i jednocześnie zapewnić bardziej niezawodny jego tranzyt do państw Unii Europejskiej. Jak argumentują władze w Kijowie, planowane joint-ventures zapewnią środki na inwestycje i usuną potrzebę budowy rozważanego przez Gazprom gazociągu South Stream, dostarczającego gaz do Europy Południowo-Wschodniej przez Morze Czarne z pominięciem terytorium Ukrainy.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dopuszczą kapitał zagraniczny do gazociągów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.