Duda: na Ukrainie nie może być zamrożonego konfliktu

Duda: na Ukrainie nie może być zamrożonego konfliktu
(fot. PAP / Leszek Szymański)
PAP / ml

Polsce zależy na tym, by na Ukrainie nie było zamrożonego konfliktu i by ten kraj odzyskał kontrolę nad swoimi granicami - powiedział w środę w Paryżu prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji z prezydentem Francji. Duda dodał, że porozumienia mińskie muszą zostać wykonane w całości.

Prezydent RP podkreślił, że współpraca między Polską i Francją jest dobra i trwa już "stulecia". Jak mówił, w wielu sprawach ma on z prezydentem Hollande'em zbieżne zdanie, m.in. w kwestii dotyczącej konfliktu na Ukrainie.

- Bardzo ważne są słowa pana prezydenta dotyczące porozumień mińskich. Myślę tutaj przede wszystkim o tym, co pan prezydent, zresztą teraz po raz kolejny zaakcentował, że porozumienia mińskie muszą zostać wykonane w całości - to znaczy, że nie może być tak, że zostaną z nich wybrane pojedyncze punkty i że trzeba będzie uznawać, że zostały one zrealizowane. Zrealizowane będą wtedy, gdy zostaną wykonane w całości i to ważne, że Francja, która jest jednym z autorów tego porozumienia, zajmuje w tej kwestii tak zdecydowane stanowisko - powiedział polski prezydent.

Podkreślił, że "to nas cieszy jako sąsiada Ukrainy, jako państwo, któremu bardzo zależy na tym, aby na Ukrainie nie było zamrożonego konfliktu, czego wszyscy się obawiamy, ale, żeby zaistniał tam stały pokój i by Ukraina odzyskała kontrolę nad swoimi granicami". - Tutaj nasze stanowisko jest absolutnie zbieżne i cieszę się, że prezydent, który zasiada w formacie normandzkim, tak zdecydowane stanowisko prezentuje - dodał Duda.

Prezydent RP podkreślił, że wśród tematów, które poruszyli z Hollande'em, pojawiła się także kwestia konfliktu w Syrii i sprawa napływu uchodźców do Europy. - Nie mamy żadnych wątpliwości, że trzeba dziś czynić wszystko, aby wojna (w Syrii) się zakończyła - mówił. Ocenił, że ważną rolę w tym dziele mogłaby odegrać ONZ.

Za ważne prezydent Duda uznał też działania, które doprowadzą do opadania fali uchodźców. Jak podkreślił, konieczne jest "wzmocnienie finansowe" dla uchodźców, którzy znajdują się w obozach, by mieli tam godne warunki życia i by znajdowali się jak najbliżej swojego kraju, by mogli do niego łatwo wrócić, gdy zmieni się tam sytuacja

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Duda: na Ukrainie nie może być zamrożonego konfliktu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.