Dym z pożarów w Rosji dotarł do Kazachstanu

Dym z pożarów w Rosji dotarł do Kazachstanu
Zdjęcie satelitarne z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) pokazujące skalę pożarów w Rosji (fot. EPA/ESA)
PAP / apd

Dym z pożarów lasów w Rosji dotarł w piątek nad północny Kazachstan. W Rosji, trapionej bezprecedensowymi od 130 lat upałami, nadal szaleje ponad 500 pożarów. Sytuacja poprawia się jednak.

Czarna chmura dymu dotarła do miasta Kustanaj położonego 100 km od granicy z rosyjskim obwodem czelabińskim. Według kazachskiego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych nie ma jednak zagrożenia dla mieszkańców kraju - powiedział rzecznik ministerstwa Eldor Raimbekow.

W czwartek na terytorium Federacji Rosyjskiej szalały 562 pożary na powierzchni 81 tys. hektarów. Pożary zabiły dotychczas ponad 50 osób.

Rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych podało w piątek, że udało się zmniejszyć obszar ogarnięty żywiołem.

Prezydent Dmitrij Miedwiediew odwołał w czwartek stan wyjątkowy w trzech spośród siedmiu regionów Rosji najbardziej dotkniętych pożarami - Republice Maryjskiej oraz obwodach władimirskim i woroneskim.

Wprowadzone 2 sierpnia rygory stanu wyjątkowego obowiązują nadal w Republice Mordwińskiej, a także w obwodach niżnonowogrodzkim i riazańskim.

W środkowej Rosji panuje wyjątkowo ciężka susza. Jak podali w tym tygodniu ekonomiści, spowodowane nią straty mogą wynieść 14 mld dolarów. Susza zniszczyła już blisko jedną czwartą plonów zbóż i rząd zakazał do końca roku eksportu pszenicy. W związku z tym gwałtownie wzrosły ceny zbóż na rynkach światowych. Rosną one także na rynku rosyjskim. W Moskwie chleb podrożał od na przełomie lipca i sierpnia o 10 procent.

Premier Władimir Putin spotkał się w piątek z szefem krajowej agencji antymonopolowej Igorem Artemiewem i wezwał go do pilnego ukarania spekulantów windujących ceny. Artemiew powiedział, że firmy, które angażują się w "niesprawiedliwe" zwyżki cen, może czekać grzywna w wysokości do 15 procent wartości ich rocznej sprzedaży.

Susza dotknęła także zachodnie rejony Kazachstanu, gdzie temperatury przekraczają 40 stopni Celsjusza. W niektórych prowincjach kraju zniszczyła ponad połowę obsianych pól. Ale główne kazachskie rejony zbożowe znajdują się na północy i uniknęły najgorszych upałów i suszy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Dym z pożarów w Rosji dotarł do Kazachstanu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.