Egipt: siedmiu Koptów zginęło w prowincji Al-Minja

Egipt: siedmiu Koptów zginęło w prowincji Al-Minja
(fot. PAP/EPA/STR)
PAP / kw

Siedmiu egipskich Koptów, podróżujących autobusem, zginęło w piątek w wyniku ostrzelania pojazdu przez grupę uzbrojonych mężczyzn.

Grupa Koptów jechała do miejscowości Al-Minja, 250 km na południe od Kairu - poinformowała miejscowa archidiecezja.

Według agencji Reuters, która powołuje się na informacje archidiecezji muhafazy Al-Minja, oprócz siedmiu ofiar śmiertelnych 14 osób zostało rannych. Jak pisze AP, miejscowe służby podejrzewają, że za atakiem stoją bojownicy islamscy.

Ataki na członków Kościoła Koptyjskiego w Egipcie zdarzają się dosyć często. Ostatni miał miejsce na początku września, także w prowincji Al-Minja, gdy muzułmańscy mieszkańcy wioski Demszaw Haszem splądrowali domy swoich chrześcijańskich sąsiadów, protestując przeciwko wykorzystywaniu domowych pomieszczeń jako miejsc kultu. Ukradziono wówczas dużą ilość biżuterii i pieniędzy, zniszczono sprzęt gospodarstwa domowego i podpalono niektóre nieruchomości. Kilka osób zostało rannych.

DEON.PL POLECA

W maju 2017 r., także w Al-Minji, uzbrojeni napastnicy zastrzelili 28 koptyjskich pielgrzymów, w tym dzieci, także podróżujących autokarem. Wówczas rząd egipski odpowiedział atakiem lotniczym na obozy dżihadystów w sąsiedniej Libii.

Mniejszość chrześcijańska w Egipcie stanowi 10 proc. z około 100 milionów mieszkańców tego głównie muzułmańskiego kraju. Koptowie twierdzą, że są dyskryminowani i regularnie padają ofiarą ataków ekstremistów, często w związku z obecnością kościoła w ich wiosce.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Egipt: siedmiu Koptów zginęło w prowincji Al-Minja
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.