Erywań: demonstracje po referendum konstytucyjnym

Erywań: demonstracje po referendum konstytucyjnym
(fot. shutterstock.com)
5 lat temu
PAP / ml

Cztery tysiące osób demonstrowały w poniedziałek w Erywaniu, stolicy Armenii, aby zaprotestować przeciwko reformie konstytucyjnej zmieniającej ustrój prezydencki na parlamentarno-gabinetowy. Armeńczycy opowiedzieli się w niedzielę w referendum za tą zmianą.

"Wyjdźcie na ulice, bądźcie częścią rewolucji" - skandowali demonstranci. Uczestnicy protestu przeszli na Plac Wolności w centrum miasta, zapowiadając stałe demonstracje do czasu zorganizowania przedterminowych wyborów parlamentarnych i prezydenckich.

Według oficjalnych wyników 63,35 procent osób uczestniczących w referendum opowiedziało się za reformą konstytucyjną, umacniającą rolę premiera i parlament kosztem prezydenta. 32,35 procent opowiedziało się przeciwko zmianom systemu sprawowania władzy. Frekwencja wyborcza wyniosła 50,51 procent.

Obserwatorzy ze Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy skrytykowali w poniedziałek nieprawidłowości podczas referendum, dodając, że reforma jest postrzegana przez "zbyt wielu obywateli jako sposób na pozostanie obecnego prezydenta u władzy".

Jeden z przywódców opozycji Lewon Zurabjan na konferencji prasowej w Erywaniu oskarżył władze o fałszerstwa. - Organy państwa zastosowały cały arsenał fałszerstw - oświadczył szef parlamentarnej frakcji Armeńskiego Kongresu Narodowego. Według innego deputowanego opozycji Arama Manukiana listy wyborcze były sfałszowane, a wyborcy "zastraszani lub przekupieni".

Premier Howik Abrahamian zapewnił, że "nieprawidłowości wyborcze będą zbadane i jeśli się potwierdzą, winni zostaną ukarani".

Według opozycji reforma konstytucyjna ma za cel przedłużenie rządów 61-letniego obecnie Serża Sarkisjana, któremu w 2018 roku kończy się kadencja. Dzięki zmianie konstytucji mógłby dalej rządzić jako premier.

W myśl konstytucyjnych poprawek Armenia odeszłaby od dotychczasowego ustroju prezydenckiego na rzecz parlamentarno-gabinetowego. Prezydent, dominujący dotąd w polityce i dysponujący największą władzą, zostałby jej pozbawiony, a faktyczne rządy przeszłyby w ręce premiera, powoływanego przez partię lub koalicję mającą większość w parlamencie. Znaczną władzę otrzymałby także przewodniczący parlamentu, zmniejszonego ze 131 do 101 posłów.

- To, co się stało, to zdrada kraju - powiedział jeden z szefów opozycji Raffi Howanisjan, który domagał się dymisji prezydenta i premiera.

Armeński Kongres Narodowy byłego prezydenta Lewona Ter-Petrosjana na znak protestu zbojkotował poniedziałkowe posiedzenie paramentu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Erywań: demonstracje po referendum konstytucyjnym
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Erywań: demonstracje po referendum konstytucyjnym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.