Europejczyk Roku 2013 "Reader's Digest"

Europejczyk Roku 2013 "Reader's Digest"
(fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / mh

Dyrektorka i pomysłodawczyni Biełsat TV Agnieszka Romaszewska-Guzy jako pierwsza Polka otrzymała w czwartek w Warszawie tytuł Europejczyka Roku 2013 miesięcznika "Reader's Digest" za "prowadzenie kampanii na rzecz wolności i demokracji na Białorusi".

W 2008 r. nagrodą uhonorowano francuską ekonomistkę polskiego pochodzenia Marię Nowak, która jest autorką programu mikropożyczek dla najuboższych.
"My, jako telewizja Biełsat, siejemy ziarno, ale o tym, co z niego wyrośnie, zdecydują sami Białorusini. To oni będą je pielęgnować" - powiedziała Romaszewska-Guzy w przemówieniu.
Dziękując współpracownikom, głównie z Białorusi, dziennikarka podkreśliła, że nagroda jest uhonorowaniem "ducha pracy zbiorowej".
W rozmowie z PAP Romaszewska-Guzy wyraziła nadzieję, że nagroda będzie służyła "promowaniu idei telewizji Biełsat" w Europie, co przełoży się na wsparcie dla kanału. "Ze wszystkich sił szukamy wsparcia zagranicznego, dziwimy się, że ta idea nie jest wspierana przez Komisję Europejską i inne instytucje UE, czy przez takie kraje jak Niemcy" - powiedziała.
Laureata już po raz osiemnasty wybrali redaktorzy 20 europejskich wydań miesięcznika "Reader's Digest".
Redaktor naczelny polskiej edycji magazynu Piotr Wierzbowski ocenił, że działalność Biełsatu i Romaszewskiej-Guzy jest wyrazem wdzięczności Polaków za wsparcie otrzymywane za czasów komunistycznych od Zachodu, "choćby za możliwość słuchania polskiej sekcji Radia Wolna Europa".
Ceremonia przyznania tytułu i wręczenia związanej z nim nagrody w wysokości 5 tysięcy euro odbyły się w warszawskiej Villi Foksal. Romaszewska-Guzy otrzymała nagrodę z rąk redaktora naczelnego europejskich wydań "Reader's Digest" Fina Raimo Moysy. 
Moysy podkreślił, że Romaszewska-Guzy to osoba, która "wierzy w siłę słów i informacji, w to jak ważne są one dla demokracji".
W uroczystości uczestniczył także podsekretarza stanu ds. konsularnych i Polonii w MSZ Janusz Cisek.
Romaszewska-Guzy, która od 1992 roku związana jest z Telewizją Polską, pracowała m.in. w Kosowie, Gruzji, Rosji i na Ukrainie. Za swoją działalność dziennikarską została w grudniu 2005 r. wydalona z Białorusi z zakazem wjazdu do kraju. 
W 2006 r. stanęła na czele grupy białoruskich i polskich dziennikarzy, którzy stworzyli telewizję Biełsat. Kanał powstał na mocy porozumienia podpisanego przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Telewizję Polską w 2007 r. Pierwsza, i jak dotąd jedyna, niezależna telewizja na Białorusi rozpoczęła nadawanie 10 grudnia 2007 r.; tego dnia przypada Światowy Dzień Praw Człowieka. Jej działalność jest głównie finansowana przez Telewizję Polską i MSZ. Romaszewska-Guzy jest dyrektorką Biełsatu. Pełni też funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Miesięcznik "Reader's Digest" tytułem Europejczyka Roku nagradza od 1996 roku osoby, "dzięki którym życie innych ludzi staje się lepsze".
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Europejczyk Roku 2013 "Reader's Digest"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.