Filipiny: 30 ukrzyżowanych w Wielki Piątek

Filipiny: 30 ukrzyżowanych w Wielki Piątek
Według filipińskiego Kościoła rytuał przybijania się do krzyża w Wielki Piątek wypacza wiarę. (fot. EPA/Francis R. Malasig)
PAP / drr

Na Filipinach jest to już wielkopiątkową tradycją. W tym roku ponad 30 osób dało się przybić do krzyża, co - w ich przekonaniu - jest świadectwem wiary i aktem pokuty, bądź sposobem na wybłaganie łaski.

W prowincjach Pampanga i Bulacan na północ od Manili rytuał ten od lat jest sporą atrakcją turystyczną, przyciągającą dziesiątki tysięcy ludzi z kraju i z zagranicy.

Kościół katolicki na Filipinach nie pochwala tych praktyk, uważa je za wypaczenie wiary, ale dotychczas nie udało się położyć im kresu. W tym roku na krzyżu zawisło ponad 30 mężczyzn i co najmniej dwie kobiety. Jedna z nich, zaledwie 19-letnia Maria, dała się ukrzyżować już po raz piąty. Twierdzi, że ma na krzyżu wizje, że widzi Jezusa i anioły.

Inni dają się ukrzyżować, chcąc w ten sposób wybłagać łaskę dla swych najbliższych, dotkniętych chorobą. Wielu twierdzi, że ich prośby zostały wysłuchane.

Uczestnicy tego krwawego misterium dają sobie przebić stopy i dłonie grubym gwoździami, wydezynfekowanymi wcześniej w alkoholu, po czym wytrzymują jakiś czas - zwykle kilka minut - w pozycji pionowej na krzyżu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Filipiny: 30 ukrzyżowanych w Wielki Piątek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.