Flotylla 1000 statków na cześć Elżbiety II

Flotylla 1000 statków na cześć Elżbiety II
(fot. EPA/Christopher Furlong)
PAP / drr

Z okazji diamentowego jubileuszu Elżbiety II wzdłuż Tamizy przepłynie flotylla 1000 statków. Będzie to najbardziej wystawne widowisko na rzece od 350 lat, gdy w 1662 roku obchodzono tam uroczyście przywrócenie monarchii pod berłem Karola II.

Organizatorzy poinformowali media, że we flotylli będzie obecne praktycznie wszystko, co pływa: regatowe łodzie wiosłowe, żaglowce, parowce, motorówki, żaglówki itp. Do udziału we flotylli będzie się też można zgłosić z własną łódką.

Flotylla zostanie podzielona na pięć segmentów, przedzielonych barkami. Na pierwszej z nich, płynącej na czele, będzie umieszczona dzwonnica złożona z ośmiu dzwonów odlanych w XVII w. dla kościoła św. Jakuba Garlickhythe w londyńskim City.

Kościół ten, o którym najstarsza wzmianka sięga XII w., spalony w 1666 r. w Wielkim Pożarze Londynu, został odbudowany przez biuro architektoniczne Christophera Wrena - tego samego, który zaprojektował katedrę św. Pawła. Jest na szlaku pielgrzymek zmierzających do kościoła św. Jakuba w Santiago de Compostela.

Dzwonom na barce wtórować będą dzwony mijanych kościołów usytuowanych nad brzegiem Tamizy.

Inne barki będą przypominały fontanny, rozpylając strumienie wody w nawiązaniu do tradycji barek przeciwpożarowych, które dawniej pływały po rzece.

Nie zabraknie też muzyki nawiązującej do okresu panowania Elżbiety II, popisów akrobatycznych, przebierańców i innych atrakcji. Będzie też barka pirotechniczna strzelająca w niebo fajerwerkami i mechaniczny smok plujący ogniem - w nawiązaniu do herbu londyńskiego City.

Elementem flotylli będą też historyczne statki, w tym również te, które uczestniczyły w ewakuacji brytyjskich żołnierzy z Dunkierki na przełomie maja i czerwca 1940 r.

Za najbardziej atrakcyjne dla publiczności miejsce do oglądania flotylli uchodzi Tower Bridge w pobliżu Tower of London - średniowiecznego zamczyska w przeszłości będącego więzieniem, a obecnie muzeum i skarbcem. Organizatorzy spodziewają się ok. 1 mln widzów.

Parada statków na Tamizie ma być sfinansowana z funduszy prywatnych. W środę burmistrz Londynu Boris Johnson wraz z organizatorem lordem Salisbury wystosował apel o finansowe wsparcie pokazu. Kosztów przedsięwzięcia nie ujawniono, ale zastrzeżono, że nie będzie to więcej niż 10 mln funtów.

Diamentowy jubileusz, pierwszy od czasów Wiktorii, poprzedzi inne ważne londyńskie wydarzenie 2012 roku - letnią olimpiadę.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Flotylla 1000 statków na cześć Elżbiety II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.