Francja: 110 tys. domów i mieszkań bez prądu

Francja: 110 tys. domów i mieszkań bez prądu
(fot. shutterstock.com)
PAP / ml

Około 110 tys. domów i mieszkań w Normandii i Pikardii na północy Francji było w piątek po południu pozbawionych prądu po gwałtownych wichurach, jakie przeszły tam w nocy. Są straty materialne. Na południu kraju zginęła kobieta przygnieciona przez drzewo.

Na skutek uszkodzenia sieci energetycznej, we wczesnych godzinach porannych bez prądu było w piątek 330 tys. gospodarstw domowych - głównie w regionach północnej i centralnej Francji. Prędkość wiatru w niektórych miejscach przekraczała 130-140 km na godzinę. Awarie były w ciągu dnia stopniowo naprawiane.
W sumie ok. 50 osób zostało lekko rannych, tysiąc osób ewakuowano z domów.
Z powodu pogody, wstrzymano ruch lotniczy na odległym o 80 km od Paryża lotnisku Beauvais-Tille, obsługującym głównie tanie linie. W Soissons na północny wschód od Paryża w wyniku porywu wiatru poważnie ucierpiała rozeta gotyckiej katedry św. Gerwazego i św. Protazego. Wewnątrz uszkodzone przez część spadającego budulca zostały organy.
W niektórych szkołach podstawowych, gimnazjach i liceach na północy Francji odwołano w piątek lekcje, ale uczniowie w razie potrzeby mieli zapewnioną opiekę nauczycieli.
Do tragedii doszło na południu kraju, w gminie Saint-Jeannet na Lazurowym Wybrzeżu, gdzie także wiał silny wiatr. 43-letnia kobieta zginęła rano we własnym ogrodzie przygnieciona przez wyrwany z korzeniami cyprys. Stało się to na oczach jej dzieci, które szykowały się do wyjścia do szkoły.
W części francuskich departamentów ogłoszono alarm z powodu mrozu i prognozowanych opadów śniegu. Dotyczy to głównie północno-wschodniej Francji. Opady śniegu mają trwać w niektórych rejonach do poniedziałku, a na przyszły tydzień prognozowana jest kolejna fala niskich temperatur. 

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Francja: 110 tys. domów i mieszkań bez prądu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.