Francja i Niemcy chcą, by Iran odstąpił od programu pocisków balistycznych

Francja i Niemcy chcą, by Iran odstąpił od programu pocisków balistycznych
(fot. PAP/EPA/JULIEN DE ROSA)
PAP / sz

Francja i Niemcy uważają, że Iran powinien wycofać się z programu pocisków balistycznych i porzucić "hegemonistyczne zakusy" na Bliskim Wschodzie - oświadczył szef MSZ Francji Jean-Yves Le Drian, który spotkał się z szefem dyplomacji Niemiec Sigmarem Gabrielem.

Na wspólnej konferencji prasowej w poniedziałek w Paryżu Gabriel powiedział z kolei, że oba kraje będą broniły porozumienia atomowego podpisanego w 2015 roku przez Iran i sześć światowych mocarstw (oprócz Francji i Niemiec były to USA, Wielka Brytania, Rosja, Chiny). Wolę wycofania się z tej umowy ogłosił prezydent USA Donald Trump.

Wcześniej w poniedziałek rzecznik irańskiego resortu spraw zagranicznych oświadczył, że Francja powinna zdawać sobie sprawę z tego, że rozwijany przez Teheran program rakiet balistycznych nie podlega negocjacjom.

"Islamska Republika Iranu z całą pewnością nie będzie negocjować w sprawach obronności i programu balistycznego" - zaznaczył Bahram Kasemi, cytowany przez państwowe media irańskie. Rzecznik ocenił, że władze francuskie nie uwzględniają niedawnej historii Bliskiego Wschodu.

Porozumienie z Iranem dotyczące kontroli programu nuklearnego tego kraju przewiduje ograniczenie programu w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji gospodarczych wobec Iranu.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Francja i Niemcy chcą, by Iran odstąpił od programu pocisków balistycznych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.