Francja: na Polach Elizejskich wielka defilada wojskowa w Dzień Bastylii

Francja: na Polach Elizejskich wielka defilada wojskowa w Dzień Bastylii
(fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON)
PAP/ed

Jak co roku Francja uczciła w sobotę święto narodowe - rocznicę zburzenia Bastylii 14 lipca 1789 r. - wielką defiladą wojskową na Polach Elizejskich w Paryżu. Gośćmi honorowymi tegorocznych uroczystości byli premier Singapuru Lee Hsien Loong i szef MSZ Japonii Taro Kono.

Uroczystości, w których wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych z prezydentem Emmanuelem Macronem na czele, przyciągnęły tysiące osób. Szef państwa, dla którego jest to druga parada wojskowa od objęcia urzędu w maju ub.r., w pełnym słońcu - jak pisze agencja AFP - zainaugurował uroczystości tradycyjnym przeglądem wojsk na Polach Elizejskich.

Stojąc w "wozie dowodzenia" Macron wraz z szefem sztabu sił zbrojnych gen. Francois Lecointrem przejechał słynną paryską aleją i wysiadł przy Placu Zgody (Place de la Concorde), gdzie ustawiono trybuny. Tam czekali na niego m.in. goście honorowi z Singapuru i Japonii. Jak zauważa agencja AFP, Francja ostatnio podjęła wysiłki na rzecz wzmocnienia relacji wojskowych z państwami w regionie Azji i Pacyfiku.

Włochy: dwa statki zabrały 450 migrantów z kutra i czekają na wskazanie portu >>

Wielką defiladę, która przebiegała pod znakiem "braterstwa broni", otwierali żołnierze obu azjatyckich państw, niosący swe flagi narodowe oraz flagę Francji. W tym roku oddano cześć żołnierzom i członkom sił bezpieczeństwa i porządku publicznego - policjantom, strażakom oraz wojskowym obrony cywilnej kraju - którzy służyli na Antylach po przejściu we wrześniu ub.r. huraganu Irma.

Jak podaje dziennik "Le Figaro", w sumie Polami Elizejskimi przemaszerowało 4 290 żołnierzy; w defiladzie uczestniczyło 220 pojazdów wojskowych oraz 250 żołnierzy Gwardii Narodowej na koniach, a także 64 samoloty i 30 śmigłowców.

Nad Polami Elizejskimi popisy akrobatyczne wykonało dziewięć samolotów Alphajet, zostawiając na niebie niebiesko-biało-czerwone smugi symbolizujące flagę Francji. W ramach zapewnienia bezpieczeństwa z okazji Dnia Bastylii, a także w związku z odbywającym się w niedzielę meczem finałowym mistrzostw świata w piłce nożnej, w całej Francji rozmieszczono ok. 110 tys. członków sił bezpieczeństwa, w tym w samym Paryżu i regionie paryskim ok. 12 tys. W finale mundialu, na który do Moskwy zamierza udać się prezydent Macron, zagra Francja i Chorwacja.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Francja: na Polach Elizejskich wielka defilada wojskowa w Dzień Bastylii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.