Gratulacje z całego świata dla nowego Papieża

Gratulacje z całego świata dla nowego Papieża
(fot. EPA/OSSERVATORE ROMANO)
PAP / psd

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun wyraził w środę nadzieję, że nowy papież, Argentyńczyk Jorge Mario Bergoglio, tak jak jego poprzednik Benedykt XVI będzie kontynuował dialog między religiami.

Szef ONZ złożył "najszczersze gratulacje" nowemu biskupowi Rzymu oraz "wszystkim katolikom na świecie". Wyraził także nadzieję na dalszą współpracę między ONZ a Stolicą Apostolską.

"Mamy wiele wspólnych celów, m.in. promowanie pokoju, sprawiedliwości społecznej, praw człowieka, zwalczanie ubóstwa i głodu" - podkreślił Ban Ki Mun.

"Podzielamy także przekonanie, że wyzwania dzisiejszego świata da się rozwiązać tylko za pomocą dialogu" - dodał.

DEON.PL POLECA


"Jestem przekonany, że Jego Świątobliwość będzie kontynuował dziedzictwo swojego poprzednika, papieża Benedykta XVI, promując dialog między religiami" - zaznaczył szef ONZ.

Gauck: Franciszek obejmuje urząd w czasach wielkich wyzwań

Prezydent Niemiec Joachim Gauck pogratulował nowo wybranemu papieżowi Franciszkowi, zaznaczając, że obejmuje on tron Piotrowy w czasach wielkich wyzwań - podał w środę urząd prezydenta w Berlinie.

Gauck nazwał objęcie urzędu zwierzchnika Kościoła rzymskokatolickiego przez przedstawiciela Ameryki Łacińskiej "widocznym znakiem jego światowego wymiaru".

Wasza Świątobliwość "wybrał imię Franciszka, świętego, którego sympatia do ludzi i do całego stworzenia do dziś porusza i przemawia do wiernych wszystkich wyznań" - czytamy w oświadczeniu prezydenta Niemiec. Jego zdaniem Franciszek jest dla wielu osób wzorem, "szczególnie ze względu na jego troskę o biednych i słabych".

Gauck napisał, że mieszkańcy Niemiec, szczególnie katolicy, spoglądają na pontyfikat Franciszka "pełni oczekiwań i sympatii".

Obama cieszy się wraz z milionami latynoskich katolików w USA  

Prezydent USA Barack Obama złożył wraz z Pierwszą Damą gorące życzenia nowo wybranemu papieżowi Franciszkowi I. Wraz z milionami hiszpańskojęzycznych Amerykanów żyjących w USA dzielimy radość tego historycznego dnia - napisał w oświadczeniu.

"W imieniu narodu amerykańskiego Michelle i ja przekazujemy gorące życzenia dla papieża Franciszka. (...) Jako obrońca biednych i najsłabszych spośród nas niesie on przesłanie miłości i współczucia, które inspirowało świat od ponad dwóch tysięcy lat, a mianowicie, że w każdym z nas widzimy obraz Boga" - napisał Obama.

Prezydent podkreślił, że wybór Jorge Maria Bergoglia, pierwszego papieża z Ameryk, "mówi o sile i żywotności regionu, który w coraz większym stopniu kształtuje nasz świat". "Obok milionów hiszpańskojęzycznych Amerykanów żyjących w Stanach Zjednoczonych dzielimy radość tym historycznym dniu" - napisał.

Obama zapewnił o gotowości do współpracy z nowym papieżem, "tak, by promować pokój, bezpieczeństwo i godność dla ludzi, bez względu na ich wiarę".

"Łączymy się z ludźmi na całym świecie w modlitwie za Ojca Świętego, kiedy zaczyna świętą pracę kierowania Kościołem katolickim we współczesnym świecie" - zakończył prezydent USA

Prezydent Argentyny życzy nowemu papieżowi owocnej posługi  

Prezydent Argentyny Cristina Fernandez de Kirchner pogratulowała w środę nowemu papieżowi, którym został arcybiskup Buenos Aires Jorge Mario Bergoglio, i życzyła mu "owocnej pracy duszpasterskiej".

Prezydent na Twitterze umieściła list, w którym wyraziła nadzieję, że nowy biskup Rzymu podczas swojego pontyfikatu będzie "dążył do sprawiedliwości, równości, braterstwa i pokoju" na świecie.

"W moim imieniu, w imieniu argentyńskiego rządu i obywateli naszego kraju chcę Panu pogratulować" - czytamy w liście.

Media przypominają, że stosunki arcybiskupa Buenos Aires i prezydent Fernandez de Kirchner, która w 2010 roku zalegalizowała w Argentynie małżeństwa homoseksualne, są napięte.

Hollande i Cameron gratulują nowemu papieżowi  

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron i prezydent Francji Francois Hollande pogratulowali nowemu papieżowi.

Cameron zaznaczył, że wybór kardynała Jorge Maria Bergoglia na papieża to "wspaniała chwila dla 1,2 mld katolików na całym świecie".

"Składam papieżowi Franciszkowi me najgorętsze gratulacje i jak najszczersze życzenia. (...) Francja, wierna swej historii i uniwersalnym zasadom wolności, równości i braterstwa, będzie kontynuować pełen zaufania dialog ze Stolicą Apostolską" - powiedział Hollande.

Król i królowa Hiszpanii gratulują papieżowi  

Król Hiszpanii Juan Carlos i królowa Zofia wysłali w środę wieczorem telegram z gratulacjami do papieża Franciszka. Rząd premiera Mariano Rajoya również pogratulowali Ojcu Świętemu.

Premier Rajoy życzył papieżowi, by "wzmocnił szczególne więzi łączące Stolicę Apostolską z Hiszpanią, opierające się wartościach, które są im wspólne: (poszanowaniu) życia, ludzkiej godności, wolności, pokoju i sprawiedliwości".

UE gratuluje nowemu papieżowi  

Unia Europejska pogratulowała w środę nowo wybranemu papieżowi Franciszkowi I. W imieniu Unii gratulacje przekazali we wspólnym liście szefowie Komisji Europejskiej Jose Barroso i Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

"Życzymy Waszej Świątobliwości długiego i błogosławionego pontyfikatu, który pozwoli Wam i Kościołowi katolickiemu bronić oraz promować fundamentalne wartości pokoju, solidarności i godności ludzkiej. Są to zasadnicze filary w świecie, który stoi w obliczu wielu wyzwań i przeżywa głęboką zmianę" - napisali Barroso i Rompuy.

"Jesteśmy przekonani, że Wasza Świątobliwość będzie z determinacją i siłą kontynuować dzieło swoich poprzedników, zbliżając do siebie narody i religie świata" - podkreślili.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Gratulacje z całego świata dla nowego Papieża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.