Gruzja: nie wznowimy stosunków z Rosją

Gruzja: nie wznowimy stosunków z Rosją
(fot. shayhaas / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0)
8 lat temu
PAP / wm

Gruzja uznała w piątek za "niemożliwe" wznowienie stosunków dyplomatycznych z Rosją, która wciąż uznaje niezależność dwóch separatystycznych gruzińskich regionów: Osetii Południowej i Abchazji. Wcześniej tego dnia Moskwa zaproponowała wznowienie stosunków.

Rosja jest gotowa do wprowadzenia na zasadzie wzajemności ruchu bezwizowego z Gruzją i proponuje jej wznowienie stosunków dyplomatycznych - poinformował w piątek oficjalny przedstawiciel rosyjskiego MSZ Aleksandr Łukaszewicz. Miała to być odpowiedź na zniesienie przez Gruzję - w trybie jednostronnym - wiz dla obywateli Rosji.

Wiceminister spraw zagranicznych Gruzji Nino Kalandadze powiedziała, że "jeśli Rosja chce mieć trzy ambasady na terenie Gruzji, to wznowienie stosunków dyplomatycznych jest, naturalnie, niemożliwe".

- Gruzja została zmuszona do zerwania wszelkich więzi dyplomatycznych z Rosją, gdy ta rozpoczęła okupację naszych suwerennych terenów i proklamowała w sposób bezprawny ich niepodległość - powiedziała przedstawicielka władz gruzińskich.

- Jeśli jednak Rosja jest gotowa zaprzestać okupacji Abchazji i Osetii Południowej, nie będzie żadnych przeszkód dla naszych stosunków - dodała.

Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili zaproponował we wtorek zniesienie wiz dla Rosjan, by, jak powiedział, zasygnalizować rosyjskim biznesmenom i turystom, że Gruzja chętnie ich powita. W dorocznym orędziu do narodu Saakaszwili podkreślił, że to, iż Gruzja nie zablokowała przyjęcia Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO), pokazuje, że Tbilisi chce poprawić stosunki z Rosją.

Kreml odmawia wszelkich kontaktów z Saakaszwilim od roku 2008, gdy Rosja i Gruzja stoczyły kilkudniową wojnę o separatystyczną republikę gruzińską - Osetię Południową. Po tym kryzysie Osetia Południowa i druga separatystyczna republika Gruzji, Abchazja, zostały uznane przez Rosję za niepodległe państwa. Ten ich status uznały też: Wenezuela, Nikaragua i Nauru. Reszta świata uważa obie republiki za część Gruzji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Gruzja: nie wznowimy stosunków z Rosją
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Gruzja: nie wznowimy stosunków z Rosją
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.