Gruzja otwiera Rosji drogę do WTO

Gruzja otwiera Rosji drogę do WTO
PAP / psd

Rosja i Gruzja podpisały w środę w Genewie wynegocjowaną przez Szwajcarię kompromisową umowę, która otwiera Rosji drogę do członkostwa w Światowej Organizacji Handlu (WTO) - poinformowały agencje.

Porozumienie, wypracowane przy pomocy Szwajcarii, która pośredniczyła w rozmowach, strony podpisały na ceremonii zamkniętej dla prasy.

Moskwa poinformowała w nocy ze środy na czwartek o zaakceptowaniu przedstawionej przez Szwajcarię jako mediatora propozycji kompromisu z Gruzją. Gruzja już wcześniej przyjęła szwajcarską propozycję.

Propozycja dotyczy kontroli celnej na granicy między Rosją a Gruzją na odcinku dwóch separatystycznych regionów: Osetii Południowej i Abchazji, których niepodległość uznała Rosja, a które Gruzja uważa za swoje republiki. Kontrola przepływu towarów ma zostać zagwarantowana przez neutralną firmę, która ma wspierać rosyjskie i gruzińskie służby celne.

Na 10-11 listopada w siedzibie WTO w Genewie zaplanowano posiedzenie grupy roboczej WTO. Ma zostać na nim zatwierdzony pakiet dokumentów dotyczących przyjęcia Rosji do WTO.

DEON.PL POLECA

Federacja Rosyjska jest ostatnią dużą gospodarką pozostającą poza WTO. Usunięcie barier na jej drodze do tej organizacji ułatwi negocjacje nowego porozumienia o partnerstwie i współpracy UE-Rosja.

Gruzja, która jak każdy członek WTO może zablokować przyjęcie do organizacji innego państwa, sugerowała, że może to zrobić w stosunku do Rosji, z którą nie wznowiła stosunków dyplomatycznych od czasu kilkudniowej wojny w roku 2008 o separatystyczny region Osetii Południowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Gruzja otwiera Rosji drogę do WTO
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.