Gruzja oskarża Rosję o łamanie rozejmu

Gruzja oskarża Rosję o łamanie rozejmu
(fot. Carol Browne / Foter / CC BY-NC-SA)
6 lat temu
PAP / psd

Pięć lat po przegranej wojnie o kontrolę nad Osetią Południową Gruzja oskarżyła w środę Rosję o pogwałcenie porozumienia w sprawie zawieszenia broni.

"Rosja stale łamie swe zobowiązania zawarte w sześciopunktowym porozumieniu o zawieszeniu broni podpisanemu przez Gruzję i Rosję pod egidą Unii Europejskiej" - napisało w komunikacie gruzińskie MSZ. "Zamiast wycofać swoje oddziały na pozycje sprzed wojny Rosja wzmocniła swe bazy wojskowe, nielegalnie rozmieściła na okupowanym terytorium swoje oddziały i broń ofensywną" - twierdzi resort dyplomacji.

Konflikt między Rosją i Gruzją wybuchł w nocy z 7 na 8 sierpnia 2008 roku. Gruzja podjęła zbrojną próbę odzyskania kontroli nad Osetią Płd., która oderwała się od niej w latach 90. i przy nieformalnym wsparciu Moskwy uzyskała faktyczną niezależność. FR odpowiedziała wprowadzeniem swych wojsk do tej republiki i dalej w głąb terytorium Gruzji. Wojna trwała pięć dni; zakończyło ją wynegocjowane przez Unię Europejską zawieszenie broni.

26 sierpnia 2008 roku Rosja uznała niepodległość Osetii Płd., a także drugiej separatystycznej republiki na terytorium Gruzji - Abchazji. W ślad za Moskwą poszły Wenezuela, Nikaragua i Nauru. Pozostałe kraje świata uznają obie republiki za część Gruzji. Sama Gruzja uważa Osetię Płd. i Abchazję za ziemie okupowane przez FR.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Gruzja oskarża Rosję o łamanie rozejmu
Komentarze (1)
jazmig jazmig
jazmig jazmig
7 sierpnia 2013, 16:48
Bidzina nie potrafi się dogadać ze swoim kumplem Putinem?

Skomentuj artykuł

Gruzja oskarża Rosję o łamanie rozejmu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.