Hollande: Europa musi się zjednoczyć w tej kwestii

Hollande: Europa musi się zjednoczyć w tej kwestii
(fot. PAP / EPA / ANTONIO COTRIM)
PAP / ml

Francuski prezydent Francois Hollande, który we wtorek złożył wizytę w Lizbonie powiedział, że teraz, po nowej serii zamachów terrorystycznych, Europa musi zjednoczyć się wokół "najważniejszego priorytetu", czyli kwestii dotyczących bezpieczeństwa i obronności.

Hollande, który rozmawiał z dziennikarzami w towarzystwie prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousy, podkreślił, że w planach dotyczących odnowy "konstrukcji europejskiej" priorytetami "jest ochrona (obywateli), obronność, bezpieczeństwo naszych granic".
Prezydent rozpoczął od Lizbony serię wizyt w stolicach europejskich, podczas których będzie nakłaniał partnerów Francji do swych koncepcji odnowy Unii Europejskiej, zwłaszcza w dziedzinie obronności.
W czwartek Hollande uda się do Dublina, by przygotować szczyt unijny zaplanowany na wrzesień i poświęcony przyszłości Unii.
Ze względu jednak na zamach w Nicei, do którego doszło 14 lipca, prezydent odłożył na później podróż do Wiednia, Pragi i Bratysławy.
Francuski dyplomata powiedział agencji AFP, że prezydent zabiega o "stworzenie podstaw porozumienia" krajów unijnych, które podczas szczytu w Bratysławie we wrześniu pozwoliłoby na "szybkie podjęcie decyzji w sprawie modernizacji UE".
W kwestiach dotyczących obronności Francja zaproponuje poprawę zdolności do wspólnego planowania i prowadzenia operacji wojskowych; zabiega też o decyzje, które pozwolą na szybsze wspólne mobilizowanie żołnierzy - mówi rozmówca AFP.
Wcześniej we wtorek, jeszcze przed wylotem do Lizbony, Hollande zapowiedział przedłużenie o kolejne trzy miesiące stanu wyjątkowego, który miał się zakończyć 26 lipca. Decyzję w tej sprawie ma podjąć parlament. We wtorek prezydent nie wykluczył przedłużenia stanu wyjątkowego od razu o sześć miesięcy. 

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Hollande: Europa musi się zjednoczyć w tej kwestii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.