Irak: 21 ofiar zamachów w Bagdadzie

Irak: 21 ofiar zamachów w Bagdadzie
(fot. PAP/EPA/ALI ABBAS)
PAP / mc

Co najmniej 21 osób zginęło a 76 zostało rannych w dwóch samobójczych atakach bombowych na punkty kontrolne policji, do których doszło w czwartek w centrum Bagdadu - poinformowała iracka policja.

Oba ataki, do których przyznało się Państwo Islamskie (IS), przeprowadzono w dzielnicach Bagdadu zamieszkanych głównie przez szyitów.
Dokonało ich dwóch zamachowców samobójców uzbrojonych w kamizelki wypełnione materiałami wybuchowymi. Pierwszy z nich zdetonował ładunek w dzielnicy Bab al-Szardżi, zabijając dziewięciu cywilów, trzech policjantów i raniąc 45 osób. W wyniku drugiego zamachu śmierć poniosło dziewięć osób, w tym czterech policjantów. 31 osób zostało rannych.
Liczba ofiar w obydwu zamachach została potwierdzona przez dwóch przedstawicieli służby zdrowia.
Zamieszkany w większość przez szyitów Irak jest pogrążony w największym kryzysie od czasu, gdy w 2011 roku wycofały się stamtąd wojska amerykańskie. Sunniccy radykałowie z IS na czele opanowali jedną trzecią kraju. Armia iracka okazała się bezradna wobec rozpoczętej w zeszłym roku ofensywy dżihadystów, którzy kontrolują obecnie kluczowe miasta na północy kraju, m.in. Mosul - drugie pod względem wielkości miasto w Iraku, oraz znaczną część prowincji Anbar położonej na zachodzie kraju.
Od momentu pojawienia się ekstremistów samobójcze ataki, wybuchy przydrożnych bomb oraz zamachy na siły irackie oraz przedstawicieli władz są w Bagdadzie na porządku dziennym. Za każdym razem ginie w nich wielu cywilów.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Irak: 21 ofiar zamachów w Bagdadzie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.