Iran: osiem osób straconych za atak IS na parlament i mauzoleum

Iran: osiem osób straconych za atak IS na parlament i mauzoleum
(fot. shutterstock.com/thomas koch)
PAP / ms

Władze sądownicze w Iranie poinformowały w sobotę o przeprowadzeniu egzekucji ośmiu osób, skazanych na karę śmierci za udział w zeszłorocznym ataku Państwa Islamskiego (IS) na parlament i mauzoleum ajatollaha Chomeiniego w Teheranie.

Oficjalna agencja prasowa irańskiego wymiaru sprawiedliwości, Mizan, a także półoficjalne agencje prasowe w Iranie poinformowały o egzekucjach w sobotę, nie podały jednak, kiedy miały one miejsce. W Iranie wyroki śmierci są wykonywane przez powieszenie.

W komunikacie Mizan podkreślono, że straceni zostali skazani w procesie, w którym ich rolę w ataku potwierdziły zeznania dwóch naocznych świadków oraz materiał wideo. "Cała ósemka działała po to, by zabić i ranić wielu swoich niewinnych rodaków" - wskazano.

Atak na parlament i mauzoleum Chomeiniego, przywódcę rewolucji islamskiej z 1979 roku, był jak dotąd jednym aktem terroru przeprowadzonym przez IS na terytorium Iranu. Sunniccy ekstremiści, w tym IS, pozostają w stanie wojny z szyickim Iranem oraz wspieranymi przez Teheran milicjami walczącymi z Syrii i Iraku.

7 czerwca 2017 roku co najmniej 18 napastników uzbrojonych w karabinki automatyczne i materiały wybuchowe zaatakowało gmach parlamentu, gdzie trwało właśnie posiedzenie z udziałem deputowanych. Jednocześnie druga grupa napastników przeprowadziła atak przed mauzoleum ajatollaha Ruhollaha Chomeiniego na południu Teheranu.

Do ataków przyznało się Państwo Islamskie. Wszyscy napastnicy zginęli, a irańska Gwardia Rewolucyjna w odpowiedzi wystrzeliła sześć pocisków na cele IS we wschodniej Syrii. Obecnie w Iranie toczą się procesy kilkunastu osób zamieszanych w tamte wydarzenia.

Agencja AP zauważa, że nawet w Iranie - jednym z krajów, gdzie wykonuje się najwięcej wyroków śmierci - masowe egzekucje należą do rzadkości. Ostatnia, o której wiadomo, miała miejsce w sierpniu 2007 roku; siedmiu straceńców zostało skazanych za gwałt.

Z danych Amnesty International wynika, że Iran zajmuje drugie po Chinach miejsce, jeśli chodzi o liczbę wykonywanych egzekucji. Według AI w zeszłym roku w Iranie stracono ponad 500 osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Iran: osiem osób straconych za atak IS na parlament i mauzoleum
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.