Iran: Pokojowy charakter programu atomowego

Iran: Pokojowy charakter programu atomowego
(fot. PAP/EPA/IRAN'S PRESIDENCY OFFICE / HANDO)
PAP / mh

Władze Iranu wyraziły w piątek opinię, że opublikowany dzień wcześniej raport oenzetowskiej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) potwierdza wyłącznie pokojowy charakter jego programu atomowego.

"Po dziesięciu latach inspekcji raport ponownie potwierdza, że nie ma on (program) żadnych powiązań militarnych" - powiedział irańskiej agencji ISNA przedstawiciel Iranu w MAEA Ali Asgar Soltanie. Według niego, raport udokumentowuje również, że wzbogacanie uranu przebiega bez jakichkolwiek problemów i pod pełnym nadzorem MAEA. 
Najnowszy raport mającej swą siedzibę w Wiedniu agencji ONZ informuje, że w zakładzie wzbogacania uranu w pobliżu miasta Natanz, w środkowym Iranie, zamontowano 180 wirówek IR-2m i pustych obudów do nich. W razie pomyślnego uruchomienia urządzenia te pozwoliłyby Teheranowi znacznie przyspieszyć pozyskiwanie materiału, który - jak obawia się Zachód - mógłby zostać użyty do skonstruowania bojowego ładunku nuklearnego. Władze irańskie twierdzą, że wzbogacają uran wyłącznie w celu uzyskania paliwa dla cywilnej energetyki jądrowej.
Raport podaje również, że Iran ma już 167 kilogramów uranu ze zwiększoną do 20 proc. zawartością rozszczepialnego izotopu U-235, co według niego jest stopniem wzbogacenia wymaganym dla paliwa reaktorowego. Do wytworzenia jednej bomby atomowej potrzeba w charakterze materiału wyjściowego od 240 do 250 kg uranu 20-procentowego, który trzeba następnie wzbogacić do około 90 proc.
Iran wznowił wzbogacanie uranu na potrzeby energetyczne w grudniu, a łączna produkcja wyniosła od tego czasu 28,3 kg - podała MAEA. Według niej "rozległe" przedsięwzięcia - aluzja do dezaktywacji i rekonfiguracji terenu - w irańskim obiekcie wojskowym Parczin poważnie utrudniają ustalenie, czy prowadzono tam prace nad urządzeniami detonującymi bomby atomowe. 
26 lutego Iran oraz sześć światowych mocarstw - USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy - mają po ośmiomiesięcznej przerwie wznowić w Kazachstanie rozmowy, których celem jest trwałe uregulowanie kontrowersji wokół nuklearnych aspiracji Teheranu.
Soltanie zaznaczył, że Iran jest gotów kontynuować negocjacje z MAEA, ale przyniosą one sukces tylko wtedy, jeśli nie zostaną upolitycznione.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Iran: Pokojowy charakter programu atomowego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.