Japonia: rząd zaprzecza doniesieniom o planach odwołania Igrzysk Olimpijskich w Tokio

Japonia: rząd zaprzecza doniesieniom o planach odwołania Igrzysk Olimpijskich w Tokio
(fot. depositphotos.com)
3 miesiące temu
PAP / df

Rząd Japonii stanowczo zaprzeczył w piątek doniesieniom prasowym o nieoficjalnych planach odwołania lub przełożenia Igrzysk Olimpijskich w Tokio na 2032 rok z powodu pandemii koronawirusa – przekazała agencja Kyodo.

Brytyjski dziennik „Times” podał, powołując się na anonimowego członka koalicji rządzącej w Japonii, że rząd nieoficjalnie doszedł do wniosku, iż Igrzyska będą musiały zostać odwołane, i skupia się teraz na zabezpieczeniu dla Tokio następnego wolnego terminu - w 2032 roku.

Zastępca głównego sekretarza japońskiego rządu Manabu Sakai oświadczył, że „całkowicie zaprzecza” tym doniesieniom. „Nie ma takiego faktu” – dodał na rutynowym briefingu prasowym.

„Oczywiście musimy wziąć pod uwagę sytuację za granicą i w pewnym momencie zdecydujemy, czy zorganizować wydarzenie, ale do tego czasu japoński rząd będzie robił, co trzeba” – podkreślił Sakai.

W Japonii notuje się mniej zakażeń koronawirusem niż w wielu innych krajach rozwiniętych, ale w związku z zimową falą infekcji rząd zamknął granice dla większości obcokrajowców i ogłosił stan wyjątkowy w Tokio oraz 10 innych prefekturach. Igrzyska pierwotnie miały się odbyć w 2020 roku, ale zostały przełożone o rok z powodu pandemii.

Premier Japonii Yoshihide Suga podkreślał, że decyzja w sprawie organizacji imprezy należy do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Oceniał również, że Igrzyska w Tokio będą „dowodem, że ludzkość pokonała wirusa”. W piątek Suga oświadczył w parlamencie, że rząd „rozważa konkretne środki przeciwwirusowe”, by zapewnić bezpieczeństwo podczas zawodów.

Tymczasem w japońskim społeczeństwie słabnie zapał do organizacji Igrzysk w czasie pandemii. W styczniowej ankiecie agencji Kyodo około 80 proc. respondentów oceniło, że wydarzenie powinno zostać odwołane lub przełożone.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Bartosz Bartosik, Adam Bodnar
27,93 zł
39,90 zł

Obywatel PL to Ty

  • Czy nasza demokracja jest zagrożona?
  • Skąd w nas tyle podziałów?
  • W którą stronę zmierza reforma sądownictwa?
  • Kim są najbardziej wykluczone osoby?

O coraz mocniejszych pęknięciach w społeczeństwie, próbach manipulacji Polakami i...

Skomentuj artykuł

Japonia: rząd zaprzecza doniesieniom o planach odwołania Igrzysk Olimpijskich w Tokio
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.