KE proponuje stworzenie osobnego budżetu dla strefy euro

KE proponuje stworzenie osobnego budżetu dla strefy euro
(fot. shutterstock.com)
PAP / psd

W środowym dokumencie dotyczącym przyszłości eurolandu KE zaproponowała, by rozważyć stworzenie osobnego budżetu dla strefy euro. Wywołujący kontrowersje pomysł jest jeszcze daleki od realizacji, ale jego urzeczywistnienie może być groźne dla interesów Polski.

Zaprezentowany przez Komisję Europejską dokument zawiera m.in. propozycję utworzenia oddzielnego budżetu dla strefy euro, jak również Europejskiego Funduszu Walutowego, co - zdaniem KE - powinno być rozważone na "późniejszym etapie" pogłębiania unii gospodarczej i walutowej.

DEON.PL POLECA
"Trwa debata na temat specjalnego budżetu dla strefy euro. (...) Może to być raczej cel długoterminowy, biorąc pod uwagę ogólny budżet UE oraz rosnącą w przyszłości liczbę krajów, które przyjmą wspólną walutę" - napisała KE w dokumencie.

Osobny budżet strefy euro ma być lekarstwem na tzw. asymetryczne wstrząsy, które dotykają 19 krajów eurolandu. Chodzi o takie wydarzenia, które bezpośrednio oddziałują nie na wszystkie, lecz tylko na jedno lub kilka państw członkowskich. Przykładem może być kryzys grecki, który choć bezpośrednio dotyczył jednego kraju to miał pośredni negatywny wpływ na cały obszar eurolandu.

DEON.PL POLECA

Część ekspertów uważa jednak, że taki osobny budżet będzie rozbijał europejską integrację, a do krajów UE, które są poza strefą euro, będzie trafiało mniej środków z funduszy europejskich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

KE proponuje stworzenie osobnego budżetu dla strefy euro
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.