KE: Węgry mają miesiąc na zmianę ustaw

KE: Węgry mają miesiąc na zmianę ustaw
(fot. EPA/JULIEN WARNAND)
PAP / pz

Komisja Europejska dała w środę miesiąc rządowi Węgier na poprawienie kontrowersyjnych ustaw dotyczących wieku emerytalnego sędziów oraz ochrony danych osobowych. Jeśli Węgry się nie dostosują, grozi im sprawa w Trybunale Sprawiedliwości UE.

Decyzja KE to kolejny etap otwartych wobec Węgier 17 stycznia dwóch z trzech procedur o naruszenie prawa unijnego: w sprawie ograniczenia niezależności urzędu ds. ochrony danych osobowych oraz obniżenia obowiązkowego wieku emerytalnego sędziów z 70 do 62 lat, co - zdaniem węgierskiej opozycji - ma być sposobem na pozbycie się niektórych sędziów.

- Środki podjęte przez Węgry nie odpowiadają na wszystkie nasze zarzuty - powiedziała na środowej konferencji prasowej rzeczniczka KE Pia Ahrenkilde Hansen. Dodała, że decyzja kolegium komisarzy została przyjęta po dyskusji "konkretnej, opartej na faktach i analizie prawnej".

KE, która jest strażniczką unijnego prawa i traktatów, uznała za niesatysfakcjonującą odpowiedź Węgier z 17 lutego na postawione zarzuty o łamanie unijnego prawa. Zdaniem KE ustawa o zmianie wieku emerytalnego sędziów wymaga okresu przejściowego, z którego powinni skorzystać sędziowie obecnie sprawujący swe funkcje.

Jednocześnie KE postanowiła zawiesić trzecią procedurę o naruszenie prawa UE w sprawie ograniczenia niezależności banku centralnego, uznając za wystarczające poprawki wniesione przez rząd premiera Viktora Orbana.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

KE: Węgry mają miesiąc na zmianę ustaw
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.