Kim Dzong Un: świat przygląda się historycznemu szczytowi Korei Płn. i USA

Kim Dzong Un: świat przygląda się historycznemu szczytowi Korei Płn. i USA
(fot. PAP/EPA/WALLACE WOON)
3 lata temu
PAP/ed

Cały świat przygląda się historycznemu szczytowi Korei Płn. i USA - powiedział w niedzielę północnokoreański przywódca Kim Dzong Un podczas spotkania z premierem Singapuru Lee Hsien Loongiem.

We wtorek Kim ma się tam spotkać z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Lee przyjął Kima w pałacu prezydenckim kilka godzin po jego przylocie do Singapuru. Podczas spotkania Kim, ubrany w ciemny garnitur w stylu Mao Zedonga, szeroko uśmiechał się, pozując do zdjęć, i ściskał dłonie przedstawicielom singapurskiego rządu.

Kim Dzong Un wylądował w Singapurze, gdzie spotka się z Trumpem >>

"Cały świat przygląda się historycznemu szczytowi pomiędzy KRLD a Stanami Zjednoczonymi Ameryki, a dzięki waszym szczerym wysiłkom (...) mogliśmy zakończyć przygotowania do historycznego szczytu" - powiedział Kim, dziękując Lee za organizację wydarzenia.

Po krótkim spotkaniu w pałacu prezydenckim kolumna samochodów przewożąca Kima i jego delegację wyruszyła z powrotem do hotelu St. Regis w centrum miasta, gdzie północnokoreański przywódca się zatrzymał.

Premier Lee ma się spotkać również z Trumpem

Premier Lee ma się w poniedziałek spotkać również z prezydentem Donaldem Trumpem, który przybędzie do Singapuru w niedzielę wieczorem czasu lokalnego. "Jestem w drodze do Singapuru, gdzie mamy szansę na osiągnięcie prawdziwie cudownego wyniku dla Korei Północnej i Świata" - napisał Trump na Twitterze po opuszczeniu szczytu G7 w Kanadzie, skąd leci bezpośrednio do Singapuru. "To z pewnością będzie ekscytujący dzień i wiem, że Kim Dzong Un będzie pracował bardzo ciężko, by zrobić coś, co rzadko było wcześniej robione" - dodał amerykański prezydent.

Wyczekiwany szczyt Trump-Kim rozpocznie się we wtorek rano w luksusowym hotelu Capella na wyspie Sentosa w południowej części Singapuru. Głównym tematem będzie denuklearyzacja Korei Płn., która w ubiegłym roku ogłosiła się mocarstwem atomowym zdolnym do ataku jądrowego na całe kontynentalne terytorium USA.

Do Singapuru przybyła w niedzielę również delegacja urzędników japońskich, którzy będą prowadzili ścisłą komunikację z przedstawicielami USA w sprawie szczytu - podała agencja Kyodo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kim Dzong Un: świat przygląda się historycznemu szczytowi Korei Płn. i USA
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.